Federal Maliye Bakanlığı sözcüsü tarafından bir soru önergesine verilen yanıtta ortaya çıkan yeni bir bilgiye göre enflasyonla başa çıkmak amacıyla, temel vergi muafiyeti tutarında yapılan artış 244 bin emeklinin vergiden muaf tutulmasını sağlayacak.

Wilders’ın sığınmacılarla ilgili planı, Almanya’yı karıştırdı Wilders’ın sığınmacılarla ilgili planı, Almanya’yı karıştırdı

Federal Maliye Bakanlığı sözcüsü, Temmuz ayında yapılacak emekli maaşı zammı nedeniyle, 114 bin emeklinin vergi mükellefi olacağı bilgisini de paylaştı. Bu yıl emekli geliri olan vergi mükelleflerinin sayısının yaklaşık 6.3 milyon olacağını belirten sözcü ülkede toplamda yaklaşık 21 milyon emekli bulunduğunu kaydetti.

Temel ödenek, tüm vergi mükellefleri için geçerli ve vergi ödenmeyecek yıllık gelir miktarını ifade eder. Enflasyonu telafi etmek amacıyla yapılan artışla, temel ödenek 696 euro yükseltilerek 11.604 euro'ya çıkarıldı. 

Maliye Bakanı Christian Lindner, geriye dönük daha büyük bir artışı hedefliyor; ancak bu konu trafik ışığı koalisyonu içinde hâlâ tartışılmaya devam ediyor. 

Almanya'da emekli maaşları 1 Temmuz'da yüzde 4.57 oranında artacak. 2004 yılında yapılan bir reformla emekli maaşlarının vergilendirilmesi yeniden düzenlendi. Bu düzenlemeyle, emekli maaşının büyük bir kısmı vergilendirilebilir hale geldi, ancak çalışma dönemindeki katkılar vergiden muaf tutuldu. Emeklilik ne kadar geç başlarsa, emeklilik gelirinin vergilendirilebilir kısmı o kadar artacak. Bu yüzden, birçok emekli maaşı, emeklilerin başka bir geliri olmadığı sürece vergiden muaf tutuluyor.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.