Almanya'da yaşayan binlerce göçmenin merakla beklediği an geldi. "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası" Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Yasa, 27 Haziran'da yürürlüğe giriyor. Bakan Nancy Faeser vatandaşlık testine İsrail ve Yahudilikle ilgili soruların ekleneceğini açıkladı.

Alman hükûmetinin hazırladığı ve çifte vatandaşlık kurallarında önemli bir esneklik sağlayacak olan yasa  Federal Meclis ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisi'nde (Bundesrat) kabul edilmişti. Yasa Resmi Gazete’de de yayınlanarak, son aşaması da tamamlanmış oldu.

Almanya’da 226 bin kişinin Vatandaşlık Parası’nda kesinti yapıldı Almanya’da 226 bin kişinin Vatandaşlık Parası’nda kesinti yapıldı

Vatandaşlık testinde İsrail ve Yahudilikle ilgili sorular
İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Spiegel dergisine verdiği demeçte, Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin girmesi gereken vatandaşlık testine yeni soruların ekleneceğini duyurdu.

Almanya'nın Yahudilere ve İsrail devletinin korunmasına özel bir sorumluluk duyduğunu ve bunun Almanya’nın kimliğinin bir parçası olduğunu belirten Faeser’in aktardığı bilgiye göre testte “Holokost, İsrail’in varlık hakkı ve Almanya’daki Yahudi yaşamı” ile ilgili sorular yer alacak.

Faeser, vatandaşlık testindeki bu değişikliğin, Almanya'nın Holokost suçuyla ilgili tarihine ve Yahudi toplumuna olan özel sorumluluğuna dikkat çekmek amacı taşıdığını ve Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin, bu değerleri benimsemesi gerektiğini söyledi.

Çifte vatandaşlık için gereken koşullar
Yeni yasa bazı düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Alman vatandaşlığına geçiş sürecini kolaylaştıran yasada yer alan kurallar ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Alman vatandaşlığına geçmek için gerekli yasal ikâmet süresi 8 yıldan 5 yıla indirildi. Belirli koşullar altında bu süre 3 yıla kadar düşürülebilir.
  • “Opsiyon modeli' olarak adlandırılan ve 23 yaşına kadar olan gençlere ebeveynlerinin vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında bir seçim yapmasına zorlayan uygulama tamamen kaldırıldı.
  • Almanya'da doğan ve ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikâmet eden çocuklar, Alman vatandaşlığını otomatik olarak alabilecek.
  • Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin geçimini sosyal yardım almadan sağlayabilmeyi taahhüt edecek.

Testin içeriği
Yeni sorular arasında Yahudi ibadethanelerin isimleri, İsrail devletinin kuruluş tarihi, Almanya'nın İsrail'e özel bir sorumluluk hissetmesinin nedenleri, Holokost inkârının cezası, Almanya'daki Yahudilerin geldikleri ülkeler gibi konular yer alacak.

Almanya'nın hukuk ve toplumsal düzeninin yanı sıra ülkedeki yaşam şartlarına ilişkin soruların da yer aldığı test 300'den fazla sorudan oluşuyor. Sınava giren kişilere bu soru listesinde bulunan 33 soru yöneltiliyor. Adayın en az 17 soruyu doğru cevaplaması gerekiyor.

Federal İçişleri Bakanlığının verilerine göre, son yıllarda testi geçenlerin oranı yüzde 90'ın üzerinde.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.