Almanya’dan Türkiye’ye giden gurbetçinin aracında 75 bin euro yakalandı Almanya’dan Türkiye’ye giden gurbetçinin aracında 75 bin euro yakalandı

Almanya’da 14 Haziran Cuma günü başlayacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası UEFA EURO 2024 için güvenlik önlemleri en üst seviyeye çekildi. Geçtiğimiz hafta Cuma gününden itibaren başlayan sınır kontrolleri de sıkılaştırıldı.

Güvenlik önlemlerinin artırılması ile özellikle maç için Almanya’ya gidecek veya tatil için Hollanda ve Belçika’dan Almanya üzerinden seyahat edecek vatandaşların yollarda ve Almanya sınır bölgelerinde oluşacak yoğunluk için dikkatli davranması gerekiyor. 

Hollanda’da yollarda trafik tıkanıklığı
Cuma sabahı  A12'de Arnhem'den itibaren 13 kilometrelik bir trafik sıkışıklığı yaşandı ve gecikme süresi bir buçuk saate çıktı. Venlo'dan giden yolcular A67'de fazladan yarım saatlik bir seyahat süresini hesaba katmak zorunda kaldı. Roermond'dan giden N280'de de yoğunluk vardı. Rijkswaterstaat Almanya'ya gidecek yolcuları sınır kapılarındaki sıkışıklık nedeniyle yeniden uyardı.

Milyonlarca ziyaretçi bekleniyor
Federal hükûmet ve güvenlik yetkilileri, yaklaşık 2,7 milyon taraftar ve 12 milyona yakın ziyaretçinin için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve bu yılki tehdit düzeyinin, 2006 Dünya Kupası'ndan çok daha yüksek olduğunu belirtti. Güvenlik tehdidi oluşturacak durumların arasında siber saldırılar, holiganlar, aşırı sağcılar ve İslamcıların olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanından açıklama
İçişleri Bakanı Nancy Faeser, turnuvada alınan güvenlik önlemleri hakkında yaptığı açıklamada, sınır kontrolleri ve stadyumlarda metal dedektörler ve arama köpeklerinin kullanılacağını belirtti. Taraftarlara da seslenen Bakan silah ve patlayıcıların kalabalıklara girmesini önlemek için taraftarların dikkatli davranmasını istedi. Faeser, EURO 2024 için günde 22 bin ek polis memurunun görev yapacağını sözlerine ekledi.

Kuzey Ren-Vestfalya'da yeni inşa edilen "Uluslararası Polis İşbirliği Merkezi", yurtiçi ve yurtdışından 600 polis tarafından koordine edilecek. Turnuva boyunca Almanya'da aralarında Hollanda polis teşkilatından memurlarında olduğu yaklaşık 350 yabancı polis görev yapacak. 

Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle federal polis, 19 Temmuz'a kadar ülkenin Danimarka, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg sınırlarında ekstra sınır kontrolleri yapacak. Sınır kontrolleri sadece kara sınırlarıyla sınırlı kalmayacak, aynı zamanda havaalanları ve tren trafiği de kontrol edilecek.

UEFA EURO 2024 turnuvası
Turnuva, Almanya ve İskoçya arasında 14 Haziran saat 21.00'de Münih'teki Allianz Arena'da yapılacak karşılaşma ile başlayacak. 

Bugün başlayan turnuvada maçlar Münih, Berlin, Köln, Dortmund, Hamburg, Stuttgart, Gelsenkirchen, Frankfurt, Düsseldorf ve Leipzig'deki stadyumlarda oynanacak. Turnuvanın finali ise 14 Temmuz'da Berlin'de yapılacak.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş