Almanya’da bir yerele mahkemede bakılan davaaraç muayene etiketi (TÜV) süresi dolanları yakından ilgilendiriyor. TÜV sürtesi dolan ancak bunu yenilemeyen sürücüler birden fazla kez ceza alabilir. 

Lübeck Yerel Mahkemesi, sekiz ay önce süresi dolmuş TÜV etiketi bulunan aracıyla Hamburg’da ve Travemünde'de iki ayrı ceza alan bir sürücü ile ilgili davada tüm sürücüleri ilgilendirecek bir karara imza attı.

TÜV süresi bittikten sonra iki ayrı şehirde ceza alan sürücü, ilk ceza kesinleşmeden ikinci ceza verilmesine itiraz etti. Ancak mahkeme şikayetçinin itirazını reddederek, aynı suçtan birden fazla ceza almanın yasal olduğuna hükmetti. Gerekçe olarak, ilk ceza sonrası ihlalin devam etmesinin ve cezasız kalmasının, yasa koyucunun idari suçları tutarlı şekilde takip etme niyetine aykırı olduğu belirtildi. 

Mahkemenin verdiği karar araç sahiplerine de önemli bir uyarı niteliğinde oldu. TÜV süresi biten araç sahiplerinin bir an önce bunu yenilemesi aksi halde birden fazla ceza yemesi olasılığı bulunmakta.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş