Almanya’da Nisan 2023'ten itibaren bazı kural ve kanunlarda değişiklik yapıldı. Önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan değişiklikler şöyle sıralanıyor:

Ön satış başlıyor
Tren yolcuları, 1 Mayıs'tan itibaren Almanya'daki tüm yerel toplu taşıma araçlarında yolculuklar için yalnızca Deutschlandticket veya 49 Euro'luk bileti kullanabilecek. Ön satışların nisan ayında başlaması planlanıyor. Deutsche Bahn, aylık biletin şu anda 3 Nisan 2023'ten itibaren satın alınabileceğini duyuruyor. Federal ve eyalet hükümetlerinin iradesine göre, Deutschlandticket dijital olarak ve aylık abonelik olarak sunulacak. İlgili yasanın, Mart sonunda gerçekleşmesi beklenen Federal Konsey tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Huzurevleri ve hastanelerde ziyaretçiler için artık maske zorunlu değil
Çok fazla eleştiri alan eski bir planın aşamalı olarak kaldırılıyor. 7 Nisan 2023'ten itibaren huzurevlerine ve hastanelere gelen ziyaretçilerin artık maske takması gerekmeyecek.
Özellikle ağır hasta veya yaşlı insanlar, devam eden yaygın korona virüsünün sonuçlarına karşı savunmasız olduklarından, bu karar tepki topladı. 

Yeni yasa: Nükleer santraller kapatılacak
Almanya'yı kışı atlatmak için Nisan 2023'e kadar yeni yasalar oluşturuldu ancak şimdi Isar 2 ve Neckarwestheim 2 nükleer reaktörlerinin sonu geldi. Daha temiz, daha yeşil bir geleceğe doğru enerji geçişinde bir adım daha atmak için nükleer santrallerin kapatılması planlanıyor.

İnşaat sektöründe daha fazla ücret
Ana inşaat ticaretindeki toplu sözleşme, Nisan 2023'ten itibaren yaklaşık 890.000 çalışana daha fazla para sağlıyor. Gelirler Batı'da yüzde 2, Doğu'da yüzde 2,7 artacak. Ana inşaat ticaretindeki kursiyerler de daha yüksek ücret almayı dört gözle bekleyebilirler. Eğitimlerinin ilk yılında olan Batılı kursiyerler ek olarak 15 avro alıyor. Doğudan gelen kursiyerler için ve eğitimin ilk yılında ek 25 avro var. Doğuda, eğitimin ileri yıllarında eğitim ödenekleri de Nisan ayında artacak.

Binalar yeniden aydınlatılacak
Nisan ortasından itibaren binalar, heykeller, çeşmeler vb. yeniden aydınlatılacak. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında enerji tasarrufu amacıyla aydınlatma bir kararname ile durduruldu. Bu düzenleme artık sona eriyor. 1 Nisan'dan itibaren ülke çapındaki çoğu sokak lambasının yeniden daha uzun süre yanmasına izin verilmesi planlanıyor.

Teorik sürüş testinde 44 yeni soru
Ehliyet almak isteyenler Nisan 2023'ten itibaren bir yenilik olduğu için dikkatli olması gerekiyor. Teorik sürüş testinde toplam 44 yeni soru olacak ve bunların 23'ü sadece ehliyet kategorisi B için geçerli.
Son birkaç yıldır hazırlık için soru soran bir uygulama kullanılıyor. Güncel olması için mümkünse bunu son tarihe kadar güncellemelisiniz.

Kaynak: Artı49

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.