Almanya’nın Ludwigshafen kentinde bir öğretmenin ilkokul 4’üncü sınıfa giden yabancı kökenli öğrencisine verdiği ve bir aydır devam eden ‘ters oturma’ cezası büyük tepki çekti. Çocuğun psikolojisinin bozulduğunu ve bir aydır geceleri sürekli altına kaçırdığını söyleyen aile soluğu avukatta aldı.

Hürriyet’ten İskender Güngör tarafından kaleme alınan habere göre Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki ‘Grimm Kardeşler Okulu’nda (Brüder-Grimm-Schule) bir öğretmen, Fas kökenli öğrencisine tahtaya karşı ‘ters oturma’ cezası verdi. Ancak ceza bir türlü bitmedi. Bu sırada çocuğun psikolojisi bozuldu. 15 Nisan günü bir sınıf arkadaşı, ceza alan öğrencinin annesine “Öğretmenimiz çocuğunuza sınıfta tahtaya karşı ters oturma ceza verdi ve bu uzun süredir devam ediyor” diye bilgi verdi. 

Almanya’da biyolojik çöpleri doğru şekilde ayrıştırmayana 2500 euro ceza Almanya’da biyolojik çöpleri doğru şekilde ayrıştırmayana 2500 euro ceza

Bunun üzerine hemen avukata başvuran anne Asmaa Sanaaoui, çocuğunun son haftalarda stresli olduğunu, problem yaşadıklarını, daha önce hiç yapmadığı halde bir aydır geceleri sürekli altına kaçırdığını söyledi.

Müvekkilinin tüm yaşananları gözyaşları içinde kendisine anlattığını belirten avukat Yalçın Tekinoğlu, gazeteye konu ile ilgili açıklama yaptı.
 
Tekinoğlu “Bu ciddi olay nedeniyle müvekkilime sınıf öğretmeni ile bir görüşme yapmasını tavsiye ettim. Öğretmen neden böyle bir uygulamaya gittiğini izah etmeli. Çocuğun gösterdiği semptomlar olmasa bile bu tür cezalar çocuğa hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar verir. Zaten çocuk öğretmeninin önünde davranış bozuklukları sergilemiş ve öğretmeninin hasta olmasını istediğini söylemiş. Bu tür cezalarla çocuk derslerin önemli bir bölümünü kaçırır, tahtada yazılanları izleyemez ve hiçbir şeye katılım sağlayamaz. Çocuk tam anlamıyla sınıfın geri kalanından ayrılır. Öğretmenin bu cezayı pedagojik olarak mantıklı bir önlem olarak savunmaya çalışması, bu öğretmenin yeterliliği hakkında da önemli bir şüphe uyandırır.”dedi.

Aile mahkemeye başvurdu
Bu cezanın aynı zamanda çocuğun ruh sağlığının da ihlali olduğunu belirten Tekinoğlu, “Yine bu ceza, çocuğun önemli ölçüde dışlanması ve aşağılanması anlamına gelir. Cezaya maruz kalan çocuğumuzla ilgili elimize ulaşan doktor raporunda şu ifadelere yer verildi. ‘Yukarıda adı geçen hastamız aşağıdaki şikâyetlerle düzenli aile hekimi tedavimizdedir. Teşhisler; Panik ataklar, uyku ve konsantrasyon bozuklukları, gece enürezisi, depresif ruh halleri, anksiyete atakları. Hastamız, okuldaki huzursuzluğundan bu yana yukarıda adı geçen semptomları yaşıyor. Hasta ve annesine psikolojik destek verildi.” açıklamasında bulundu.

Avukat Tekinoğlu, “Suç teşkil eden bir olay olduğundan hareketle çocuğa verilen bedensel zarar nedeniyle aylarca ters oturma cezasını veren sınıf öğretmeni C.R.’yi iyi niyetli yaklaşımlarımızla ikna etmeye çalıştık ancak başarılı olamadık. Bunun üzerine mahkemeye başvurumuzu yaptık” dedi.
Kaynak: Hürriyet

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.