Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçı saldırganlar tarafından evleri kundaklanan ve çıkan yangında 5 aile bireyini yitiren Mevlüde Genç’in vefatının sene-i devriyesini ve tarihe Solingen Faciası olarak geçen ırkçı saldırıyı anmak için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından bir anma töreni düzenlendi. 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, “Solingen ve Irkçı Saldırılar Kısa Belgesel Film”  gösterimi ile YTB tarafından hazırlanan “30. Yılında Solingen Faciası” kitabının tanıtımı yapıldı. YTB’nin Solingen için yaptığı çalışmalar davetlilere izletildi. Programın ardından ise Mevlüde Genç Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi.

"Mevlüde Genç’in duruşuyla tüm dünyaya insanlık dersi verdi"

YTB mevlude ana  01
Törenin açılışında basın mensuplarına konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Mevlüde Genç’in duruşuyla tüm dünyaya insanlık dersi verdiğine dikkat çekti. Mevlüde Genç ile tanıştıktan sonra onun bir evladı, bir torunu olarak her zaman yanında olmaya gayret ettiğini ifade eden Eren, “Mevlüde Genç büyük bir acı yaşıyor fakat o civanmertliği, cefakarlığı, fedakarlığı ve o duruşuyla bulunduğu ülke Almanya'ya ve Batı dünyasına bir insanlık dersi veriyor” dedi. Eren, Mevlüde Genç’i “Anadolu insanını, Türk-İslam irfanını ve mayasını adeta şahsında somutlaştırmış bir anne” olarak tanımladığını söyledi.

Türklere yönelik saldırılar sistematik biçimde devam ediyor

YTB mevlude ana  03

1980'li yıllardan itibaren Avrupa’da yaşayan Türklere yönelik saldırıların sistematik ve kurumsal bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Eren, “Şu an Avrupa'nın bazı ülkelerinde Kur'an-ı Kerim yakmak serbest, Filistin bayrağı sallamak veya mevcut olaylarla alakalı tepki göstermek yasak” dedi.

Programda konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın da Solingen faciasının hüznünü hala yaşadıklarını belirtti. Solingen faciası ile mücadele etmenin tarihi bir sorumluluk olduğunu aktaran Aydın, Almanya’da yaşadığı dönemde kendisinin de çeşitli ırkçı saldırılara uğradığını söyledi. Aydın, bu gibi saldırılarda aynı Genç gibi kin ve nefret tohumu ekilmesine müsaade edilmemesi gerektiğini anlattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya ise Solingen faciasını “Solingen Katliamı” olarak tanımladığına dikkat çekti. Genç’in, “incinsen de incitme” geleneğiyle hareket ettiğini dile getiren Sırakaya, “Mevlüde annenin tüm hayatına baktığımız zaman insan eksenli olarak yaşadığını ve bu yaşamış olduğu değerleri de yaşatmaya kendisini vakfettiğini görürüz” dedi.

Programa YTB Başkanı Abdullah Eren, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç ve çok sayıda davetli katıldı.

YTB mevlude ana  06YTB mevlude ana  02

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.