banner84

Hollanda'yı saran grip virüsu!

banner94

Haber: Atalay Kızılay / Amsterdam Aralık ortasından bu yana Hollanda’lıların çoğunu etkileyen bu grip dalgası bu günlerde hala

YAŞAM 03.01.2019, 20:37 03.01.2019, 20:37
Hollanda'yı saran grip virüsu!
banner105
Haber: Atalay Kızılay / Amsterdam

Aralık ortasından bu yana Hollanda’lıların çoğunu etkileyen bu grip dalgası bu günlerde hala sürmekte. Nivel sağlık enstitüsünün rakamlarına göre, grip benzeri semptomları olan bir çok küçük cocuk ev doktorlarında tedavi gördü ve görmekte.

Enstitüye göre 100.000 kişiden 62'si geçen hafta grip şikayeti ile ev doktorlarına gitti. Bir önceki hafta bu sayı 70 idi. 100.000 kişiden 51'inden fazlası grip olmuşsa, resmen bir salgın var anlamına gelmekte.

Şu an için Hollanda’da grip virüsunun bitmesi beklenmiyor.

Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır.Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır.

GRİP NASIL BULAŞIR?
Gribe yol açan Influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yoları, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmadır.

Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmeli. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı. Eller, sabun ve su ile sık sık yıkanmalı. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalı. Yüzeyler sık sık temizlenmeli.

© SONHABER.EU


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@