Hollanda'da burka yasağına maskeli tepki

banner94

Üniversitesinde yönetim ve inovasyon yüksek lisans eğitimini tamamlayan 60 yaşındaki Hollandalı akademisyen, geçen haftaki mezuniyet töreninde diplomas

YAŞAM 06.12.2018, 18:07 06.12.2018, 18:07
Hollanda'da burka yasağına maskeli tepki
Üniversitesinde yönetim ve inovasyon yüksek lisans eğitimini tamamlayan 60 yaşındaki Hollandalı akademisyen, geçen haftaki mezuniyet töreninde diplomasını alırken kar maskesi taktı.

Farklı üniversitelerde ders veren Erwin Sengers, eylemin, ülkede onaylanan burka yasağına tepki olduğunu ve bunu yüzü gizleyen bir giysinin kişinin kimliğini değiştirmediğini göstermek için yaptığını söyledi.

Bir inanca sahip olma hakkının hiçbir sınırı olmadığını belirten Sengers, “Eğer bir kişi belirli bir yaşam tarzı seçtiyse, hiçbir yasak onu ondan vazgeçiremez” dedi.

‘YARGILARKEN DAVRANIŞINA BAKIN’
Burka tartışmasında kişinin kimliğine bakılması ve yargılarken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Sengers, şöyle dedi: “Kutuplaşmış bir toplumdaki kişiler diğerinin farkında olmadan zıt görüşlerle yan yana yaşar. Etkileşime yanaşılmadığı takdirde ise başörtülü olsun veya olmasın diğerini her türlü tanıma şekli eksik kalır.

Yargılama şeklimizde, insanların davranışına göre hareket etmemiz gerekir. Tek taraflı bir yasak, iki tarafın arasında bağ kurmak yerine uzaklaştırır. Burka yasağıyla toplumsal değişim ve zorluklara yönelik korkuya karşı güven sağlayamazsınız.”

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@