Almanya'da hava sıcaklığı 40 dereceye dayandı, yetkililer uyardı: Dışarıya çıkmayın

Almanya'da 40 dereceye ulaşan hava sıcaklığı sebebiyle ‘Yaşlı ve hamileler başta olmak üzere mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın’ çağrısı yapan yetkililer, içme suyu kullanımı konusunda da, tasarruflu olunması uyarısı yaptı.

YAŞAM 27.06.2019, 15:46 27.06.2019, 15:46
Almanya'da hava sıcaklığı 40 dereceye dayandı, yetkililer uyardı: Dışarıya çıkmayın

Sahra Çölü üzerinden gelen ve Avrupa'nın içlerine kadar ilerleyen çöl sıcakları Almanya'da kavurucu sıcaklıkların yaşanmasına yol açtı.

Almanya'da "Ulla" sıcak hava dalgası, ülkeyi kavuruyor. Hafta başından beri etkili olmaya başlayan sıcaklıklar, bugün doruk noktaya ulaştı.

Güneyden gelen çöl sıcakları sebebi ile Berlin'de termometreler 38 dereceyi gösterirken hissedilen sıcaklık ise 40 dereceyi buldu.

Ülkenin güneybatısında ise sıcaklıklar 39 dereceye kadar çıktı. Özellikle Saarland ve Rheintal'da sıcaklıklar 40 derece sınırına dayandı. Uzun süren sıcak ve kuru hava içme suyu rezervlerinin azalmasına da neden oldu.

Ostwestfalen bölgesinde içme suyu sıkıntısı yaşandı. Vechta'da salı günü saat 19 ile 22 arası su kesintisi yaşandı. Uzmanlar, özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastaları sıcak havalarda uzun süre güneşin altında durmaması gerektiği konusunda uyardı.

Sıcak havalarda en az 3-4 litre su tüketilmesi önerildi. Berlinliler, yakıcı sıcakta serinlemek için kendilerini su kenarlarına attı. Havuzlar doldu taştı. Sokağa çıkanlar su şişelerini yanlarından ayırmadı.

Meteorolojik ölçümlere göre Almanya'da 36 yıllık periyotlarda bir yazları sıcak hava dalgası yaşanıyor. 2019 senesi de 36 yıllık periyoda denk geliyor. 1911, 1947, 1983 senelerinde de yaz ayları Almanya'da yine çok sıcak geçmişti. Perşembe gününden itibaren ülke genelinde havalar biraz serinlemesi bekleniyor. Sıcaklıkların 26 - 27 derecelere gerilemesi bekleniyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@