Türkiye, Azerbaycan, İran ve Özbekistan'ın ortak başvurusunu değerlendiren UNESCO, Ramazan iftarını Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil etti. 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Kültürel Miras Listesini yeniledi ve 45 yeni ekleme yaptı. Bu eklemelerin arasına 'Tezhip Sanatı', 'İftar ve İftar ile İlgili Sosyo-Kültürel Gelenekler', 'Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası' ve 'Sedef Kakma Sanatı' başlıklı çok uluslu dosyalar da eklendi.

İftar yemeklerinin listeye dahil edilmesi UNESCO tarafından “sosyokültürel bir gelenek” olarak nitelendirildi.

T. C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin çok uluslu adaylık dosyalarının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedilmesi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada; Türkiye'nin koordinatörlüğünde Azerbaycan, İran, Özbekistan ve Tacikistan'la sunulan Tezhip Sanatı ve İran'ın koordinatörlüğünde, Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan'la hazırlanan İftar ve İftar ile İlgili Sosyo-Kültürel Gelenekler başlıklı çok uluslu adaylık dosyalarının, Botsvana'nın Kasane şehrinde 4 Aralık'ta başlayan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler arası Komitesi'nin 18. Oturumu'nda UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada aynı şekilde Azerbaycan'ın koordinatörlüğünde Türkiye'yle sunulan Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası ve Türkiye'nin koordinatörlüğünde Azerbaycan'la hazırlanan Sedef Kakma Sanatı başlıklı çok uluslu adaylık dosyalarının da listeye kaydedildiği aktarıldı. 

Yeni eklemelerle birlikte Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde kayıtlı kültürel unsurlarının sayısı 30'a ulaştı. 

Somut Olmayan Kültürel Miras, dans, tiyatro, müzik, sözlü anlatılar, doğa bilgisi ve el sanatları teknikleri gibi yaşayan gelenekleri içeriyor. UNESCO’nun verilerine göre, dünya genelinde şu anda yaklaşık 700 adet gelenek, sahne sanatları, el sanatları ve doğa bilgisi listede yer alıyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.