Cumhurbaşkanlığı himayelerinde YTB tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Mezunları Forumu” programı ile Türkiye’de farklı düzey ve alanlarda eğitim alarak dünyanın çeşitli ülkelerinde kariyerlerine devam eden ve üstün nitelikli çalışmalarıyla kendilerinden söz ettiren Türkiye Mezunları İstanbul’da buluştu. Programa 60 ülkeden 200 mezun katıldı.

Forum kapsamında; Türkiye Mezunları, akademisyenler, siyasetçiler, özel sektör temsilcileri ve STK yöneticilerinin katılacağı paneller organize edildi. Bunun yanında başarılı mezunlara yönelik Mezun Ödülleri programı da forumun ikinci gününde gerçekleştirilecek.

184 Ülkede 150 binden fazla üye ile büyük bir aileyiz
Programa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmasına Türkiye Mezunlarına “ikinci evinize tekrar hoş geldiniz” diyerek başladı. Türkiye Mezunlarını Türkiye’de ağırlamanın gurur verici olduğunu söyleyen Ersoy, “Sizler dünyanın 184 ülkesine yayılmış 150 bini aşkın üyesi olan büyük bir ailenin bireylerisiniz. Bu aile 30 ülkede 34 Türkiye Mezunları Derneği ile ortak kimliğini ortaya koymuş; 2013 yılından bugüne kadar 60 ülkede düzenlediğimiz 122 mezun buluşmasıyla, gönül bağlarının zamana yenilmediğini göstermiştir” dedi.

Mezunlarımızın her zaman yanlarında olduk
Türkiye Mezunlarının mezuniyetleri sonrasında da her zaman yanlarında olduklarını ifade eden Ersoy, “Türkiye Mezunları Forumu ve Türkiye Mezun Ödülleri’nden tutunuzda Akademik Teşvik Programı, Potansiyel Mezun Çalışmaları ve Türkiye Mezunları Proje Destek Programına kadar hedeflerinize ulaşmanız, yolunuzu çizmeniz ve belirlediğiniz yönde yürüyebilmeniz için imkânlar sunduk. Kurduğumuz bağları, güven ve birliktelik duygularını devamlı kılmak adına daima takipte ve irtibatta olduk” diye konuştu.

Sizler birer başarı simgesisiniz

Bakan Ersoy
Türkiye mezunlarının birer başarı simgesi olduğunu aktaran Ersoy, şunları kaydetti: “Bütün mezunlarımızdan ve mezun olacak gençlerimizden dileğimiz odur ki kendi hayatınızdan ve buradaki tecrübelerinizden edindiğiniz birikimleri, insanın farklılıklarıyla güzel olduğunu, yarınların ben değil biz diyenlerin dünyası olacağını savunmaya sizler de devam edin. Eğitimin değerini en iyi bilenlerdensiniz. Başkalarının eğitimine küçük ya da büyük demeden elinizden geldiğinizce destek olun. Kendi ülkelerinizde veya çalışma hayatınıza devam ettiğiniz farklı ülkelerde bir insan bile olsa fikirlerinde ve hayatında olumlu değişimlere vesile olmaya çalışın.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya Beşten Büyüktür” anlayışıyla vicdanın ve âdil bir dünyanın sesi olduğunu hatırlanan Ersoy “İnsanı, çocukları ve gençleri her şeyin üstünde tuttu; mücadele hayatını her şeyden önce onlara adadı, onlar için vakfetti. Bugün de zât-ı âlilerinin himayelerinde bu çok güzel organizasyonu gerçekleştirmiş olduk. Kendilerine şahsım ve bütün Türkiye mezunlarımız adına şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Dünyanın dört bir tarafındaki kıtalarda yüreği Türkiye ile atan bir insan kaynağına sahip olduklarına dikkat çeken YTB Başkan Abdullah Eren ise konuşmasında gönül coğrafyası içerisinde en büyük kazanımlarından bir tanesinin Türkiye’de eğitim almış Türkiye Mezunları olduğunun altını çizdi.

20 ülkeden 200 başarılı mezunun Türkiye Mezunları Formunda bulunduğunu belirten Eren, “Bugün burada; geçen sene de mezun olmuş, bundan 30 sene önce de mezun olmuş, hayatın en güzel zamanlarını, üniversite zamanlarını Türkiye’de geçirmiş çok kıymetli Türkiye mezunlarımız ile beraberiz. 60 ülkeden 200 mezunumuz şu anda aramızda. Bugün burada teknolojik dönüşümden küresel ekonomiye; sağlıkta fırsat eşitliğinden Pandemi, su ve gıda krizlerine; kültürel mirasın korunmasından adalet ve güvenilir bilgiye, yeni medyaya kadar birçok konuyu ele alacağız” dedi.

61 Ülkede 122 mezun buluşması yaptık

Abdullah Eren
61 ülkede 122 mezun buluşması yaptıklarını, Türkiye mezun dernekleri sayısının ise 34’e çıkardıklarını dile getiren Eren, 20 ülkede de mezun platformları bulunduğunu vurguladı. 

Türkiye mezun derneklerine son 3 yıl içerisinde yüzden fazla proje desteği sağladıklarını anlatan Eren “En önem verdiğimiz konulardan bir tanesi Türkiye Mezunlarının Türkiye ile ilişkilerini koparmamaları. Gönül bağımız çok önemli fakat bizim somut olarak teknik işbirliğine ihtiyacımız var. Burada mezun verilerimiz çok önemli. Bu kapsamda Türkiye Mezun Portalını oluşturduk” dedi.

171 Ülkeden yaklaşık 170 bin başvuru aldık
2022 yılında Türkiye Burslarına 171 ülkeden yaklaşık 170 bin başvuru aldıklarını söyleyen Eren, 2023 için ise başvuruların devam ettiğini bildirdi. Her yıl 4 bin civarında uluslararası öğrenciye burs sağladıklarını ifade eden Eren, şuan itibariyle 15 bin fazla öğrencinin Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim aldığını dile getirdi.

Programın ardından ise ülkelerinde önemli makamlarda bulanan mezunlar iki gün boyunca; Teknolojik Dönüşüm ve Kalıcı Değerler, Küresel Ekonomi ve Yeni Trendler, Sağlıkta Fırsat Eşitliği, Küresel Belirsizliklerin Eşiğinde Dünyamızın Geleceği, Kültürel Mirasın İzinde, Ortak Adalet Vizyonunda Buluşmak ve Yeni Medya ve Güvenilir Bilgi başlıklarında organize edilen panellere konuşmacı olarak katılacak.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.