Online alışverişin standart hale geldiği günümüz dijital çağında alıcıların en büyük endişelerinden biri, talep ettikleri orijinal ürünlerin sahte olup olmadığını öğrenmek. Yapay zeka destekli bir uygulama, sahte ürünleri sadece bir fotoğrafla ortaya çıkarabileceğini iddia ediyor.

AB e-ticaret verileri, gümrük tarafından el konulan tüm taklit ürünlerin yarısından fazlasının çevrimiçi mağazalardan geldiğini ortaya koyuyor. Washington merkezli Alitheon şirketi tarafından geliştirilen FeaturePrint adlı yeni bir uygulama, bu endişe verici duruma son vermeyi hedefliyor.

Yapay zekanın (AI) gücünden yararlanan Alitheon şirketi uygulamayla, sahte öğeleri tanımladığını ve bir akıllı telefonla çekilen tek bir anlık görüntüyle onları orijinal benzerlerinden ayırdığını iddia ediyor.

Techtimes sitesinde yer alan habere göre uygulama ürünlerin kimliğini doğrulamak için, barkodlara, çıkartmalara, işaretleyicilere veya RFID teknolojisine dayanan geleneksel yöntemlerin aksine, optik yapay zeka kullanıyor.

Bu yaklaşım, özel tarayıcılara veya kameralara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak akıllı telefona sahip herkesin erişimini sağlamayı hedefliyor.

Kullanıcılar bir öğenin fotoğrafını çekiyor ve uygulama ürünün orijinalliğini doğrulayarak, tedarik zincirini izliyor.

Alitheon'un yapay zeka sistemi, fiziksel nesnelerin karmaşık yüzey ayrıntılarını tanımak ve analiz etmek ve bunları benzersiz matematiksel temsillere dönüştürmek için tasarlandı. FeaturePrint, bu sayısal kümeleri yakalayarak kayıtlı her ürün için bir dijital parmak izi oluşturuyor.

Bu, kullanıcıların diğer hizmetler gibi geniş ürün sınıflarına ayırmak yerine sisteme kayıtlı belirli öğeleri tanımlamasına olanak tanıyor.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.