Takvimlerimiz 4 yılda bir Şubat ayını bir gün fazla gösteriyor. 2024 de o yıllardan biri. Bu yıl 29 Şubat’ta yani bugün doğanlar, 4 yıl sonra ilk kez doğum günlerini tam gününde kutlayabilecek. Bu nedenle 2024 365 değil 366 gün olarak yaşanacak.

Hollanda’da da dört yıl önce bugün doğanlar ilk kez doğum gününü kutlayabilecek. Merkezi İstatistik Bürosu (CBS), rakamlarına göre ortalama bir günde yaklaşık 40 bin kişinin doğum günü olduğunu biliniyor. Bugün yani 29 Şubat 2024 tarihinde ise 370’i ilk doğum gününü kutlayan çocuklar olmak üzere 11 binin üzerinde kişinin doğum günü kutlanacak. Bu kişilerden sekizi ise 100’üncü doğum günü pastasının mumunu üfleyecek. 

Artık yıl nereden çıktı?
Dünyanın Güneş etrafında dönmesi tam olarak 365,2422 gün sürüyor. 16. yüzyılda başlatılan Batı takviminde bir yıl 365 gün olarak belirlenmiş. Geriye kalan yılın 0.2422'lik kısmı-yani beş saat, 48 dakika ve 46 saniyesi - her 4 yılda bir fazladan bir gün oluşturuyor. Bu ayarlama sayesinde saatlerimiz dünyanın dönüşü ve mevsimleriyle uyum içinde kalıyor.

Peki neden başka bir ay değil de Şubat?
Bunun cevabı ise Milattan önce birinci yüz yıla uzanıyor. Romalı lider Jül Sezar, gök bilimcilere Roma takvimini geliştirme görevini verdi. Roma takvimi 355 günden oluşuyordu ve her iki yılda bir 22 günlük fazladan bir ay yaşanıyordu. Takvimin mevsimlerle uyumu bütünüyle bozulmuştu. Sezar'ın emriyle hazırlanan takvimde bir yıl 365 gün olarak belirlendi; birkaç saatlik fazlalık da 4 yılda bir, bir gün olarak eklenmeye başladı. Böylelikle "Artık yıl" doğmuş oldu. Ancak o zamanlar Şubat normalde 29, artık yıllarda 30 gün çekiyordu. Ağustos ise 30 gündü.

Tarihçilere göre yeni Roma İmparatorluğu'nun başına geçen ve Jül Sezar kadar önemli olmak isteyen Augustus uzun bir aya kendi isminin verilmesini istedi. Çünkü Jül Sezar'ın adını taşıyan July - Temmuz 31 gündü. Bunun üzerine Şubat bir gün kısaltılarak, Ağustos ayına bir gün daha eklendi.

Artık yıl olmasa ne olurdu?
Eğer takvimlerde bu ayarlama yapılmamış olsaydı, mevsimler kaymaya başlardı. 700’lık bir döngü içinde Kuzey Yarımküre’de yaz, Haziran yerine Aralık’ta başlar hale gelirdi.

Maaşlı çalışanlar için 29 Şubat ne anlama geliyor?
Eğer aylık maaş alıyorsanız artık yıllar sizin için avantajlı değil. Teknik olarak o gün karşılığını almadan çalışıyorsunuz çünkü maaşınız 366 günlük yılda da aynı kalıyor.

Bunu fark eden ABD'li bir lise öğretmeni 2008'de "Artık yılda mesai yok devrimi" başlattı. Ancak bu "devrim girişimi" uygulamaya geçmedi.

Artık yılda bir gün fazlalık için ekonomik dezavantajı ortadan kaldırma fikri neredeyse 1000 yıldır konuşuluyor.

©Sonhaber.eu
Kaynak: BBC

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Ülkelere göre emeklilik yaşları! işte Hollanda, Almanya ve Belçika’nın sırası Ülkelere göre emeklilik yaşları! işte Hollanda, Almanya ve Belçika’nın sırası

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.