banner76

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Belli:

İSTANBUL (AA) - Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Serhat Belli, kulüpleri güçlendirmenin kendilerinin ana görevlerinden bir tanesi

SPOR 19.08.2016, 13:06 19.08.2016, 13:06
Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Belli:


İSTANBUL (AA) - Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Serhat Belli, kulüpleri güçlendirmenin kendilerinin ana görevlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, "Bizim güçlü kulüplere ihtiyacımız var." dedi.

Bodrum'da gerçekleştirilen Mustafa Vehbi Koç Türkiye Yat Şampiyonası'nın ikinci gün yarışları öncesinde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenleyen Serhat Belli, kulüplerin üzerinden yükleri almaya çalıştıklarını ve kendilerine birçok konuda yardımcı olduklarını söyledi.

Bütçelerinin yüzde 15'ini altyapılara ayırmak zorunda olduklarını ve kulüpler güçlendikçe sporcu havuzunun büyüyeceğini vurgulayan Belli, şunları aktardı:

"Önümüzdeki seçimlerde aday olduğumuzu daha önce söylemiştik. Şu anda yapmamız gereken işlerin yarısını yapmış durumdayız. Bu yönetimin 14 ayında biz görevde değildik. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Kulüplerimizin yüzde 75'i bizim arkamızda. Şampiyona güzel bir şekilde devam ediyor. Önümüzdeki beş yarışı bugün tamamlayıp, madalya yarışını yarına tek bırakmak istiyoruz ama buna hava koşulları karar verecek. İstediğimiz tekne rakamına ulaşamadık. Yarışa umulandan az katılım var ama bu şartlara rağmen iyi bir katılım olduğuna inanıyorum. Seneye rakamı yüzde 40-50 yukarıya çekebiliriz."


- Yelken Köyü projesi


Yapılmasını planladıkları "Yelken Köyü" projesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ve biraz daha zamana ihtiyaç duyduklarını kaydeden başkan Belli, şu ifadeleri kullandı:

"Yer ile ilgili bir sorunumuz yok. Tesis, rüzgarların kesiştiği bir yer. Burada yelken olimpik tesisi olması gerekiyor. Bunu bir şekilde halledeceğiz. Bu sorun varken, rakip ülkelerle mücadele etmemiz çok zor. Bu konudan devletten destek aldık. Muhteşem bir coğrafyaya sahibiz. Bundan sonra bizim için önemli olan başarı olimpiyatlara sporcu götürmek değil, onu madalyayla taçlandırmak."

Federasyon başkanı Belli, sporcu sayısında 2014 yılından itibaren yüzde 31 artış sağladıklarını ancak bu sayının yeterli olmadığını belirterek, bu artışı bir başarı olarak görmediklerini kaydetti.

Tokyo'da yapılacak 2020 Olimpiyatları'nın hazırlıklarına bir ay önce başladıklarını ve bunun için bir çalışma grubu oluşturduklarını bildiren başkan Belli, "Avustralya'nın başarıya giden öyküsü elimizde var. İngiltere'ninkini de tespit ediyoruz. Sporcu arkadaşlarımızla bu konuyu konuşma fırsatımız olmadı. Tüm kafile dönünce şapkamızı önümüze koyacağız ve eksiklerimize bakarak anahtarını bulmaya çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.


- "Danimarka'da olimpiyat kotasını almak zorundayız"


Serhat Belli, 2018 yılında Danimarka'da yapılacak olimpiyat kotası müsabakalarında en az üç branşta kota almaları gerektiğini vurguladı.

Olimpiyat kotasını kazanmaları halinde 2020 yılına kadar çalışmalarını Tokyo'da sürdürmeleri gerektiğini söyleyen Belli, "Sadece olimpiyatlara odaklanmamız gerekiyor. Hatalarımızı biliyoruz ve çalışmamız şart. İmkanlarımızı artırmak için de çalışmalar yapıyoruz. Sporcularımızı sürekli çalışabilecek bir hale getirmemiz lazım. Sporcular kışın hava koşulları sebebiyle çalışmalarını sürdüremiyor. Simülatör sistemini geliştirdik. Bunu kulüplerimize dağıtacağız." şeklinde görüşlerini paylaştı.

Öte yandan Serhat Belli, şampiyonayı kazanacak takımın Avrupa'da Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanacağını ve gidecekleri yarışı kendilerinin seçeceğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@