İngiltere tarihine seri çocuk katili olarak giren, 33 yaşındaki hemşire Lucy Letby, bir hastanenin yeni doğan ünitesinde yedi bebeği öldürmekten ve altı bebeği de öldürmeye teşebbüs etmekten suçlu bulundu.

İngiliz hükümeti, olayda ihmal olup olmadığına dair bağımsız bir soruşturma başlatılması için harekete geçti. Aynı hastanede çalışan doktorların, hastane yönetimine, katil hemşireyi soruşturması için başvurduğu ortaya çıktı.

İlk şikayetten sonra hemşire beş bebeği daha öldürmeye çalıştı ve ikisinde bunu başardı.

BBC'nin elde ettiği bilgiye göre, bir sene içinde söz konusu yeni doğan ünitesinde 13 ölüm yaşandı ve bu ölümlerin her birinde Lucy Letby nöbetteydi. 

Katil hemşirenin kurbanları arasında, ikiz olarak dünyaya gelen erkek kardeşler ve damardan hava verilerek doğumundan 24 saat sonra öldürülen bir bebek de yer alıyor. 10 hafta erken dünyaya gelen bir kız bebeğin ise dördüncü denemede öldürüldüğü tespit edildi.

Hemşirenin öldürmeye çalıştığı bebeklerden biri şu anda sekiz yaşında ve beyin felci nedeniyle ağızdan beslenemiyor, 24 saat bakım altında yaşıyor.

Cinayetler ve cinayet teşebbüsleri hemşire 20’li yaşlarındayken yaşandı. Letby, bebeklere kasten hava enjekte ederek, zorla süt vererek, iki bebeği de insülin zerk ederek öldürdü.

Letby, karar duruşmasına katılmayı reddetti. Hemşirenin annesi ise kızının karar duruşmasında, “Bunlar doğru olamaz” diye tepki gösterdi.

Jürinin 22 suçlamanın tümünde karara varmasına dek, sonuç kamuoyuna açıklanmadı.

Letby, 8 Ağustos’ta hakkında verilen suçlu hükmünün açıklanması ile ağlamaya başlamıştı. Bu hüküm jüri tarafından 76 saatlik değerlendirme sonrası alındı. Letby 11 Ağustos’taki bir duruşmada verilen suçlu hükmünün okunması sırasında da ağlayıp, başını önüne eğdi.

6 bebek ölümü için de yeniden yargılanabilir
Jüri katil hemşireyi, iki cinayet girişimi ithamından suçsuz bulundu. Dört bebeğin ölümü ile ilgili ise karara varamadı.

Savcılık, altı cinayet girişimi suçlamasında yeniden yargılama talep edilip edilmeyeceğine karar vermek için mahkemeden 28 gün süre istedi.

Savcı Pascale Jones, Letby'nin "suçlarını gizlemek için elinden geleni yaptığını ve bunlardan birinin bakımı altındaki bebeklere zarar verme yöntemlerini çeşitlendirmek olduğunu" söyledi. Jones "Letby çalışma arkadaşlarını kandırmaya ve bebeklere verdiği zararı zaten kötü durumdaki bebeklerin durumunun kötüleşmesi olarak sundu" dedi.

Ekim 2022’de başlayan davada savcılık Letby’yi “hesapçı” ve “hilekar” bir fırsatçı olarak tanımladı. Katil hemşire, 'cinayetlerini örtbas etmek için' çalışma arkadaşlarını manipüle eden biri olarak tanıtıldı.

'Bebekleri bilerek öldürdüm' notu


Letby gözaltına alındıktan sonra evinde yapılan aramada, "Bebekleri bilerek öldürdüm, çünkü onlara bakabilecek kadar iyi değildim. Ben korkunç, şeytani bir insanım. BUNU YAPTIĞIM İÇİN ŞEYTANIM" yazılı bir not bulunmuştu.

Letby hakkındaki soruşturma, hastanedeki açıklanamayan prematüre bebek ölümlerindeki artışın ardından başladı.

Haziran 2015’ten önce söz konusu yeni doğan ünitesinde yılda üçten az bebek ölümü oluyordu.

Avukatlarıysa, ölümlerin “bakımdaki bir dizi” hatadan kaynaklandığını savunuyor ve Letby’nin “işe yaramadığında suçu başkalarına atmak isteyen bir sistemin” kurbanı olduğunu savunuyordu.

10 ay süren davanın, İngiltere’nin en uzun süren cinayet davalarından biri olduğuna inanılıyor.

Letby’ye verilen hapis cezası Pazartesi günü Manchester kentindeki duruşmada açıklanacak.

Letby'nin odansında bulunan not:

Lucy Letby Not Ben Şeytanım

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.