Polis, İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ın (PEGIDA) cumartesi günü Rotterdam'da planladığı gösteride Kur'an-ı Kerim yakması halinde, müdahale edecek.

PEGIDA, iki hafta önce sosyal medya hesabından, bu hafta cumartesi günü Rotterdam'da, pazar günü de Den Haag’da Kur'an-ı Kerim'in yakıldığı görseli içeren bir afiş ile İslam karşıtı gösteri planladıklarını duyurdu.

Gösteride, Kur'an-ı Kerim yakılacağı duyumunu alan Rijnmond İslami Kuruluşlar Platformu (SPIOR), gösteriye izin verilmemesi için Rotterdam Belediyesine başvurdu, Denk Partisi temsilcileri belediye meclisinde acil oturum başvurusunda bulundu ve BIJ1 partisi provokasyona karşıt gösteri düzenlemek için harekete geçti.

Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Robert Simons, bunun üzerine belediye meclisine yazdığı mektupta, PEGIDA'nın gösterisini yasaklama ve içeriğine karışma yetkileri olmadığını ve yasaklayamayacaklarını belirtti.

PEGIDA'nın belediyeye yaptığı gösteri başvurusunda Kur'an-ı Kerim yakma eyleminin bildirilmediğini ifade eden Simons, Hollanda Savcılığına göre ülkede Kur'an-ı Kerim gibi kutsal kitapların yakılmasının veya yırtılmasının ceza kanunu tarafından yasak olmadığına dikkat çekti.

Bu durumun, ayrımcı nitelikteki ifadeler, sloganlar veya davranışlar nedeniyle ya da ateş yakmanın tehlikeye yol açması durumunda farklı olabileceğini kaydeden Simons, belediyenin kamu düzeni ve güvenliğiyle ilgili düzenlemeye göre kamusal alanda ateş yakmanın yasak olması nedeniyle PEGIDA'nın Kur'an-ı Kerim yakması durumunda polisin müdahale edeceğine vurgu yaptı.

PEGIDA, sosyal medya hesabından bugün, Kur'an-ı Kerim'e zarar vermeden eve dönmeyecekleri paylaşımında bulundu.

"Bu eylem saygısızca, kaba ve kötü niyetli"
Denk Partisi Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Serkan Soytekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu gösteriye izin verilmemesi ve yasaklanması gerektiğini belirterek, "Çok açık olayım. Bir grup beyinsiz aptalın, bu kabul edilemez eylemle kentte yaşayan insanları aşağılamasına ve onları gereksiz yere incitmesine izin veremeyiz. Bu eylem saygısızca, kaba ve kötü niyetlidir. Bu insanlar Müslüman toplumunu korkutmaya ve kışkırtmaya çalışıyorlar." dedi.

Soytekin, "Rotterdam'da on binlerce Müslüman var. Onlara kutsal kitabın yakıldığını görmek sadece bir hakaret olmayacak. Ayrıca çok acıtacaktır." ifadesini kullandı.

PEGIDA hareketi
PEGIDA, ilk eylemini 20 Ekim 2014'te Almanya'nın Dresden kentinde düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu eyleme 350 kişi katılmıştı.

Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015'in Ocak ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmıştı.

PEGIDA, hem Almanya içinde hem de dışında bir çok yabancı düşmanı gruplara da ilham kaynağı olmuştu.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.