ANKARA (AA) - Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Musa Aydın, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek sporcularının başarılarla döneceklerine inandığını söyledi.

TGF'den yapılan açıklamada, Musa Aydın'ın Ankara Elmadağ Kamp Eğitim Merkezi'nde kamp yapan Serbest Güreş A Milli Takımı'nı ziyaret ettiği bildirildi.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na gidecek sporcular için kampta kurban kestiren Aydın, millilerin hazırlıklarını tamamladığını belirterek, "Sporcularımız aylardır yoğun tempoda bugüne hazırlanıyor. Güreşçilerimizin Rio'dan alınlarının akıyla ve tarihe geçecek başarılarla döneceklerine canı gönülden inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Güreşin her zaman Türkiye'nin yüzünü güldürdüğünü aktaran Aydın, şunları kaydetti:

"Milletimiz hain darbe girişiminin etkisiyle zor günler yaşadı. Bizler güreş camiası olarak sporcularımızla ilk günden bu yana hep sokaklarda 'darbeye hayır' dedik. Ancak bu yaşadıklarımız için şunu söylemeliyim; Bu millet küllerinden yeniden doğdu."

Kötü günler yaşayan Türkiye'de milletin yüzünü yine güreşçilerin güldüreceğini vurgulayan Aydın, "Onlar bu inançla maçlarına çıkacak ve yine bu inançla madalyalarını alacaklar. Çocuklarımızın milletimizden tek bir isteği var 'milletimiz bize dua etsin' diyorlar. Ben de bu isteklerini milletimize iletiyorum." şeklinde görüş belirtti.

2016 Rio Olimpiyatları için güreşçilerin profesyonel anlamda çalıştırıldıklarına dikkati çeken Musa Aydın, "Bakanlığımız ve federasyon olarak her türlü imkanı sporcularımız için sağladık. İlk defa güreşçilerimiz profesyonel anlamda uzman kişiler tarafından kontrollü şekilde çalıştırıldı. Daha da ötesi bireysel olarak hangi sporcumuzun ne eksiği varsa ona göre çalışma programı hazırlandı. İnşallah bunların meyvesini olimpiyatta alacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Aydın, olimpiyatların yapılacağı Brezilya'da görülen Zika virüsüyle ilgili gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Kafileye virüse ilişkin broşürler dağıtıldığını kaydeden Aydın, şu ifadeleri kullandı:

"Zika virüsü ile ilgili tedbirlerimizi aldık. Sporcularımıza ve teknik ekibimize alacakları önlemlerle ilgili broşürler dağıttık. Brezilya tarafı da açıklamalarında bununla ilgili olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. Bu yüzden şu anda sporcularımızın tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değil".