banner124
banner112

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

banner94

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Ruhlarını bir dolar karşılığında satan müptezellere Türkiye'nin ruhunu teslim

POLİTİKA 09.08.2016, 13:24 09.08.2016, 13:24
AK Parti TBMM Grup Toplantısı
banner119

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Ruhlarını bir dolar karşılığında satan müptezellere Türkiye'nin ruhunu teslim etmeyeceğiz. O terörist başı Türkiye'ye gelecek, hesap verecek. Türkiye'yi bombalatan, Meclisi bombalatan, Türkiye'nin silahını Türk insanına doğrultan, o adam hak ettiği cezayı mutlaka alacak." dedi.

Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından, gösterilen birliğin, beraberliğin dosta güven, düşmana korku saldığını belirtti.

Kıbrıs'tan Azerbaycan'a, Kazakistan'dan Bosna'ya, Filistin'den ABD'ye kadar bütün vatandaşların Türkiye için tek yürek olduğunu ifade eden Yıldırım, "7 Ağustos'ta bütün dünyanın gözü üzerimizdeydi. 240 şehidimizi, 2 bin 195 yaralımızı görmeyenler, Türkiye'yi otoriter olarak göstermeye çalışanalar, seçimle iş başına gelmiş Cumhurbaşkanımızı insafsızca eleştirenler, bu tarihi tabloyu gördükten sonra bakalım ne diyecekler?" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, farklı siyasi fikir ve düşüncelerle Türkiye'nin bir ve bütün olduğunu vurguladı.

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye getirileceğini ve hesap vereceğini anlatan Yıldırım, "Türkiye'yi bombalatan, Meclisi bombalatan, Türkiye'nin silahını Türk insanına doğrultan o adam hak ettiği cezayı mutlaka alacak. Şehit ve gazilerimizin kanlarının hesabını soracağız. O din bezirganından, hayasız yalancıdan, eli kanlı katilden mutlaka hesap sorulacak." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye teşekkür eden Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşlarıma, CHP'li vatandaşlarıma, MHP'li vatandaşlarıma, her görüşten, düşünceden tüm vatandaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. 15 Temmuz gecesi darbeye karşı gösterdikleri onurlu duruş için, Yenikapı mitingindeki coşkuyu canlı yayında bütün Türkiye'ye yaşattıkları için bütün medya temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum.

15 Temmuz gecesinde herkes aynı hedefteydi. Medyamız, savcılarımız, polislerimiz, vatansever askerlerimiz, valilerimiz, kaymakamlarımız, her şeyden öncesi kahraman milletimiz hep bir aradaydık. Hep gür sesle o alçakça darbe girişiminin karşısında dimdik olduk. Bu demokrasi tarihinde bir ilktir. Silahlı darbeye karşı, silahsız bir gücün, halkın gücünün nasıl galip geldiğini tarih kitapları yazacak. Bir kez daha Hakk'ın ve halkın gücünün tankın gücünden çok daha üstün olduğunu 15 Temmuz gecesi dünya aleme gösterdik."

- "15 Temmuz'a göre daha fazla çalışacağız"

Başbakan Binali Yıldırım, bir yandan meydanlarda demokrasi nöbetinin sürdüğüne, diğer yandan hayatın devam ettiğine dikkati çekerek, yoğun bir çalışma temposu içinde bulunduklarını belirtti.

"15 Temmuz'a göre daha fazla çalışacağız, ülkemiz üzerinde oyun kuranların oyununu boşa çıkartacağız." diyen Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile faydalı görüşmeler yaptıklarını, OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnameler hakkında bilgiler verdiklerini kaydetti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ı kabul ettiğini anımsatan Başbakan Yıldırım, "Avrupalı dostlarımızın kendi değerlerine yabancılaşmaması gerektiğini özellikle ifade ettik. Darbe girişimine karşı Avrupa Birliği'nden yükselen cılız kınama tonlarına özellikle vurgu yaptık. 'Türkiye'deki gelişmeleri yerinde görmeye geldiğini' ve 'anlattıklarımızdan çok ama çok etkilendiğini' söyledi." dedi.

Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 365 oda ve borsa başkanlarıyla bir araya geldiğini, iş dünyasının sorunlarını görüştüklerini, Genelkurmay Başkanlığını ziyaret ettiğini, Lefkoşa'da düzenlenen demokrasi mitingine telekonferans ile katıldığını, darbe teşebbüsünde yoğun çatışmaların yaşandığı Çengelköy Polis Merkezi'ni ve Çengelköy'de şehit düşen vatandaşların evlerini ziyaret ettiğini anlattı.

Yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki son hazırlıkları da yerinde gördüklerini aktaran Başbakan Yıldırım, köprünün 26 Ağustos'ta açılacağını ve Türkiye'nin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edeceğine işaret etti.

Türkiye'nin itibarı ve gücü için tüm enerjileriyle çalıştıklarını, Türkiye'nin dostlarını artırmaya devam ettiklerini belirten Yıldırım, "Türkiye'nin dostluğu herkes için hayati derecede önemlidir." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin önünde açılan çok daha büyük, yeni kapılar olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı bakanlar ve geniş bir işadamı heyetiyle Rusya'ya günübirlik ziyaret gerçekleştirdiğini, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme birçok alanda kapsamlı görüşmeler yapacağını bildirdi.

Yıldırım, ziyaret esnasında Suriye başta olmak üzere, bölgesel sorunların da çok daha dikkatli şekilde ele alınacağını belirtti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yaşandığı gecede ve bölücü terörle mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, bütün gazilere de acil şifalar diledi.

- "Müptezellere Türkiye'nin ruhunu teslim etmeyeceğiz"

"Ey aziz şehitlerimiz, yolunuz yolumuzdur, emanetinizi korumak bizim namus borcumuzdur." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Sizler bu vatan için canınızı verdiniz. Gözlerinizi kırpmadan şehadete koştunuz. Yurdumuza alçakları uğratmadınız, gövdelerinizi siper ettiniz ve o hayasız akını durdurdunuz. Allah şehadetlerinizi kabul etsin. Sizi Bedrin, Fethin, Çanakkale'nin, İstiklal mücadelesinin aslanlarıyla birlikte haşretsin. Ey şehitler size söz veriyoruz, bu aziz vatanı namert ve kalleşlere çiğnetmeyeceğiz.

Size söz veriyoruz, rengini temiz kanımızdan alan al bayrağımızı hiçbir zaman indirmeyeceğiz. Hiçbir ihanet şebekesi hiçbir terör örgütü birliğimizi, beraberliğimizi bozamayacak. Ruhlarını bir dolar karşılığında satan müptezellere Türkiye'nin ruhunu teslim etmeyeceğiz. O karanlık gecede okunan ezanlar, salalar ruhumuzu nasıl bütünleştirdiyse, sonsuza kadar bir ve beraber olacağız."

Darbe teşebbüsü sonrasında bütün siyasi partilerin, bütün medyanın demokrasi cephesinde yer aldığını vurgulayan Yıldırım, "Biz şehit kanlarıyla yeniden millet, tek yürek olduk. Bundan böyle bu asil milleti hiç ama hiç kimse hiçbir yere sürükleyemeyecek, hiçbir provakasyon kardeşliğimizi bozamayacak. 15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa götürmek isteyenler başaramadılar, başaramayacaklar. Allah tuzaklarını başlarına geçirdi. O karanlık geceye teslim olmadığınız için bütün milletimize şükranlarımı sunuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)


banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@