Bilindiği üzere akıllı telefonlarda onlarca uygulama indiriyoruz ve ihtiyacımız dahilinde yeni uygulamaları da uygulama marketlerden telefonumuza yükleyip kullanıyoruz. Lakin söz konusu uygulamaların beraberinde cihazlarımızda kişisel bilgilerimiz hatta kredi kartı ve banka hesap bilgilerimizi de saklıyoruz. 

Kötü niyetli kişiler ise Sharkbot olarak bilinen kötü amaçlı yazılımları, geliştirilen diğer bazı uygulamaların içerisinde gizleyerek birçok akıllı telefona sızmayı başarıyor ve kullanıcı bilgilerini saniyeler içerisinde ele geçirebiliyor. 

Hollanda merkezli Threat Fabric tarafından yayınlanan son rapora göre 5 uygulama içerisinde tespit edilen oldukça tehlikeli olan bu truva atı kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalınmasına neden oluyor. 

İlk etapta uygulama yüklendiğinde her şey normal seyrinde devam ediyor. Bir müddet sonra uygulama kullanıcısına sahte bir güncelleme bildirimi göndererek kullanıcıyı sahte bir Google Play Store sayfasına yönlendiriyor.

Tehlikeli süreç bu aşamadan sonra başlıyor. Uygulamayı güncellemek için bildirime tıkladığınızda uygulama güncelleniyormuş gibi görünüyor. Fakat bu esnada uygulama kredi kartı bilgilerinizi ele geçirecek olan zararlı yazılımı cihazınıza yüklüyor. Sonrasında ise bu zararlı yazılım kredi kartı bilgileriniz dahil tüm kişisel bilgilerinizin çalınmasına olanak sağlıyor.

Google uygulamaları kaldırdı
Google Play cephesinde kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılım yüklenmesine neden olan uygulamalar vakit kaybedilmeden tespit ediliyor ve raporlanıp, kaldırılıyor. Lakin bu süre zarfında binlerce kullanıcı bu uygulamaları akıllı telefonlarına yüklemiş oluyor. 

Sizin de telefonunuzda aşağıdaki listede yer alan uygulama varsa hemen kaldırın.

  • Recover Audio, Images & Videos – 100 bin
  • Codice Fiscale 2022 – 10 bin
  • Zetter Authentication – 10 bin
  • File Manager Small, Lite – 1000
  • My Finances Tracker – 1000 

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş