Hollanda’da son olarak yılbaşı gecesi Rotterdam’da yaşanan ırkçı eylem toplum içinde endişe yarattı. Erasmus Köprüsüne yansıtılan ırkçı söylemler, toplum içinde bu tür hareketlerin arttığına da bir işaret verdi.

Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Zeki Baran, artan ırkçı eylemlere yönelik bazı göçmen kuruluşları ile birlikte Adalet ve Güenlik Bakanlığına bir mektup gönderildiğini ve toplum içinde oluşan endişenin ve duyulan kaygıların dile getirildiğini belirtti.

Baran, Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius’e gönderilen mektupta, aşırı sağcı grupların yılbaşı akşamı Rotterdam’da Erasmus köprüsüne lazer ışıklarıyla ırkçı sloganlar yansıtma cesareti göstermelerinin bu hareketin etkinliğinin ne kadar arttığını gösterdiğini ifade etti.

Olayın Hollanda’da yaşayan göçmenler arasında kaygı ve korkulara yol açtığını belirten Baran, hükümetten etkili önlemler içeren bir politika geliştirmesinin altını çizdi.

Önceki yıllarda radikal cihatçı gruplarla mücadele amacıyla alınan önlemlerin sonuç verdiği hatırlatılan mektupta, ırkçı görüşlerin özellikle internet ortamında yaygınlaşmasını ve destek bulmasını önlemek amacıyla da etkili önlemler alınması istendi.

©Sonhaber.eu
Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.