Hollanda Göç Bakanlığı’nın Ankara anlaşmasına uymadığı için imza kampanyası yürüten ve Avrupa Komisyonuna şikayette bulunan Avukat Özkara, komisyonun şuanda başvuruyu incelemeye aldığını belirtti.

Sonhaber.eu’ya açıklama yapan Özkara, “Avrupa komisyonu ofisimize bir bildiri göndererek, yapmış olduğumuz şikayetlerin şu an Avrupa Komisyonunda incelendiğini ve bizden tekrar detaylı bir savunma istedi.” Dedi.

Avukat Özkara istenen savunmanın 15 Mart 2024 tarihinde Avrupa komisyonuna iletildiğini dile getirdi.

Hiç kimsenin Hollandaca öğrenmeğe karşı olmadığını dile getiren Özkara, fakat Hollanda’nın yeni uyum yasasını öne sürerek Ankara antlaşmasını yok saymaya çalıştığını kaydetti.
 
Özkara “Amaç bu yasayı kullanarak Ankara antlaşmasından doğan diğer hakları da Türk vatandaşlarının elinde almak. Aile birleşimi, Süresiz oturum, işçi oturumu ve Ticari oturum gibi konularda da zorlaştırmak için Hollanda hükümetinin önü açıldı.” dedi.

ismet özkara-2

Hollanda’nın yeni yasayı yürürlüğe koymasından sadece 10 ay sonra, 1 Ekim 2022 de asıl amacının da ortaya çıktığını belirten Avukat Özkara “Bu tarihten itibaren Türk vatandaşları için MVV yasasını tekrar yürürlüğe kondu.” şeklinde ifade kullandı. 

Bu konu ile ilgili Hollanda yerel mahkemelerinde açılan diğer davaların devam ettiğini belirten Avukat Özkara son olarak, “Avrupa Komisyonu’nun yerel mahkeme kararlarını beklemeden, davayı Avrupa Adalet Divanına göndermesini umuyorum.” dedi.

MVV- Oturum başvurusu
Hollanda’ da yapılacak olan aile birleşimi ve Ankara antlaşması başvuruları artık Hollanda’da yapılamamakta. Başvuru yapan kişinin sürecin sonucunu Türkiye’de beklenmesi gerekmekte. Dolayısıyla, artık MVV- vizesi olmadan Hollanda’ya giriş yapılamıyor. 

Ankara Antlaşması’nın iptal maddesi olmasına rağmen, sözde hukuk devleti Hollanda bu antlaşmayı tanımak istemiyor ve Avrupa Adalet Divanı’nın kararlarını hiçe sayıyor. 
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş