Türkiye'de 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Hollanda'da kurulan merkezlerdeki oy pusulaları, görevli yetkililerin eşliğinde Almanya'nın Köln şehrine ulaştırılmak üzere yola çıktı. 

Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven ve Deventer seçim bölgelerinde 29 Nisan ile 7 Mayıs tarihleri arasında kullanılan oy pusulaları, beyaz ve turuncu diplomatik torbalar içinde konsolosluklarda saklandı. 

Elde edilen bilgiye göre bu torbalar konsolosluklardan alınarak, sandık saklama komisyonu ve siyasi parti temsilcilerinin nezaretinde kargo araçlarına konuldu ve teslim alınan oy pusulaları Almanya’nın Köln Havalimanına götürülmek üzere yola çıktı. 

Hollanda'da kullanılan oylar Türk Hava Yolları (THY) uçağıyla Türkiye'ye nakledilecek ve Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim edilecek. 

Yurtdışından Türkiye’ye gönderilen oy pusulaları 14 Mayıs günü Türkiye’deki pusulalarla aynı anda sisteme girilecek.

Hollanda’da 286 bin 753 seçmen bulunuyor Geçtiğimiz hafta 9 gün boyunca devam eden oy verme işleminde toplam 146 bin 149 kişinin oy kullandığı biliniyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.