Son yıllarda teknolojideki gelişmeler ardı ardına geliyor. Bir çok kişinin takip ettiği dijital dünya ve sosyal medyadan uzaklaşmak isteyenler de oluyor. İşte bu kişilere özel başlatılan bir inisiyatif, teknolojiden uzak birkaç saat geçirilmesine fırsat tanıyor.

Hollanda'da kendilerine "Çevrim Dışı Kulüp" (The Offline Club) adını veren grubun toplantıları her hafta farklı bir kafede gerçekleşiyor. Toplantılara gelen kişiler telefonlarından ve bilgisayarlarından uzakta birkaç saat geçiriyor.

Gerçek hayatta görüşmeyi ve ekran başındaki zamanı azaltmayı hedefleyen katılımcılar, kafeye girerken telefonlarını kapatarak görevliye teslim ediyor. Kafede geçirilen zamanda kitap okunuyor, bulmaca çözülüyor el sanatları ile uğraşılıyor veya sohbet ediliyor. 

Çevrim Dışı Kulüp'ün kurucuları bu inisiyatifi “Dijital detoks” olarak adlandırıyor ve bu sayede insanların teknolojiden uzakta kendi başlarına veya tanıdıkları ile zaman geçirebildiğini belirtiyor.

Bu etkinliklere çoğunlukla 25 ila 40 nyaş arası Hollandalıların ve Hollanda’ya yerleşen yabancıların katıldığı belirtiliyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş