Hollanda'daki oy pusulaları YSK'ya ulaştırılmak üzere Köln'e gönderildi Hollanda'daki oy pusulaları YSK'ya ulaştırılmak üzere Köln'e gönderildi

Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) verilerine göre Nisan ayında konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 oranında düştü. Mart ayındaki düşüş oranı ise yüzde 2,3 idi. CBS, Ağustos 2022'den bu yana konut fiyatlarının düşüş trendinde olduğunu ve nisan ayındaki düşüşün mart ayına göre daha belirginleştiğini açıkladı.

CBS verilerine göre Nisan ayında ortalama konut fiyatı 401.000 euro oldu. Haziran 2013’teki fiyatlar ile karşılaştırıldığında, ortalama konut fiyatlarının yüzde 87 daha yüksek olduğu görülüyor.

Yüzde 20 daha az konut satıldı
Satışı yapılan konut sayısına bakıldığında bu yıl Nisan ayında geçen yıla göre yüzde 20 daha az konut satıldı. Nisan ayında yaklaşık 13.000 konut el değiştirdi. 

Bu yılın ilk dört ayındaki konut işlem sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azaldı. Ocak ile Nisan ayları arasında 53.000'den fazla konut el değiştirdi.

Konut kıtlığı durumu etkiliyor
Hollanda Merkez Bankası, geçen ay yaptığı bir açıklamada, özellikle konut piyasasına yeni adım atacaklar (starter) ve yalnız yaşayanların bir konut edinmekte zorlandığını ve bunun yaşanan konut azlığı sorunundan kaynaklandığını belirtti.

CBS'nin geçen hafta yayınladığı verilere göre; bu yılın ilk çeyreğinde yeni konut inşaatı için verilen izinlerin sayısı, bir yıl öncesine göre yüzde 25'ten fazla azaldı. Toplamda, 12.000 konut için inşaat izni verildi. Bu sayı 2016'nın ikinci çeyreğinden bu yana görülen en düşük sayı oldu.

©Sonhaber.eu 
Fotoğraf: Kayla Ihrig - Pexel

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.