Hükümet, Temyiz Mahkemesinin Hollanda Kraliyet Askeri Polisi’nin (Koninklijke Marechaussee) sınır kontrollerinde yolcuların ten rengine bakarak sıradan çıkartması ve ayrı olarak kontrol etmesi konusunda verdiği karara itiraz etmedi ve kararı Yüksek Mahkemeye taşımayacak. Buna göre Kraliyet Askeri Polisi artık insanların ten rengine göre kontrol yapamayacak. 

Yaklaşık iki yıl önce özellikle insan hakları örgütlerinin yoğun tepkisine neden olan Marechaussee’nin (Okunuşu Mareşose) sınır kontrollerinde yolcuların ten rengine bakarak sıradan çıkartması ve ayrı olarak kontrol etmesi yargıya taşınmıştı. 

Bu yıl Şubat ayında Temyiz Mahkemesinde görülen davada hakim, Marechaussee’nin sınır kontrollerinde, yolcuların etnik kökeni temelinde kontrol yapamayacağına, bu şekilde yapılan kontrollerin ayrımcılık olduğuna hükmetmişti.

Hükümetin bu hafta pazartesi gününe kadar mahkeme kararına itiraz hakkı bulunuyordu ancak şu ana kadar itiraz yapılmadı. 

Karar “Hollanda hukuk tarihinde” bir ilk olarak değerlendiriliyor ve emsal teşkil ediyor.

İlk dava 2021 yılında görüldü
İnsan hakları avukatı Mpanzu Bamenga’nın, Nisan 2018'de Eindhoven Havalimanı'nda Marechaussee tarafından durdurularak ayrı bir yere alınması ve kontrol edilmesi fitili ateşleyen hamle oldu. Bamenga, yalnızca koyu ten rengine sahip insanların kontrol edildiğini iddia etti. 

Sınır kontrollerinde yolcuların ten renklerine bakılarak sıradan çıkartılması ve kontrol edilmesi konusu 2021 yılında büyük tartışmalara neden oldu. Amnesty International, Radar ve Controle Alt Delete organizasyonları Marechaussee ekiplerinin, kontroller sırasında etnik profil oluşturduğunu ve rastgele seçilen kişilerin genellikle koyu tenlilerden oluştuğu gerekçesiyle, ‘ayrımcılık’ yaptığını iddia ederek, dava açtı.  

2021 yılı Eylül ayında Den Haag mahkemesinde görülen ilk davada hakim, bunun ‘ayrımcılık’ sayılamayacağına karar verdi. Kurumlar ise davayı Temyiz Mahkemesine taşıdı.

Aynı dönemde Marechaussee tarafından Temsilciler Meclisine gönderilen bir açıklama mektubunda bundan böyle etnik temellerde sınır kontrolü yapılmayacağı belirtildi.

Mobil Güvenlik Gözetimi 
Avrupa Birliği içinde sınır kontrolleri gerekli olmadıkça yapılmıyor. Ancak Hollanda'da yasadışı ikameti önlemek için kontrollere izin veriliyor. Bu kontroller gemi, tren ve karayolu yolcularını kapsıyor. Kısaca MTV Kontrolleri olarak adlandırılan Mobil Güvenlik Gözetimi kontrolleri (Mobiel Toezicht Veiligheid) Hollanda Kraliyet Askeri Polisi ekiplerince yapılıyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.