DENK partisinin yönetimi, beklenildiği gibi Stephan van Baarle'yi yeni liste lideri olarak atadı. Yönetim, diğer adaylar olduğunu ancak gerekli şartları karşılamadıklarını belirtti.

Van Baarle, geçen ay Hollanda Temsilciler Meclisi'nde DENK partisinin grup başkanı olarak Farid Azarkan'ın yerini almıştı. 31 yaşındaki Van Baarle, "Yeni bir neslin, DENK'te de ayağa kalkma zamanı geldi," dedi. Van Baarle, 2021'den beri Meclis'te görev yapıyor.

DENK'in Kuruluşundan Bu Yana

Van Baarle, 2015'te kurulan DENK partisinin kuruluşundan bu yana partide aktif. Program komitesinin başkanlığını yaptı ve Temsilciler Meclisi'nde politika çalışanı olarak görev yaptı. Ayrıca dört yıl Rotterdam belediye meclisinde bulundu.

Şu anda Tunahan Kuzu, Azarkan ve Van Baarle, DENK'in üç üyeli meclis grubunu oluşturuyor. Kuzu'nun gelecekteki seçimlerde aday olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Van Baarle dışındaki diğer liste adaylarının kim olacağı önümüzdeki hafta açıklanacak.

Stephan van Baarle Kimdir?

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra akademisyen olan Stephan van Baarle, 1991 yılında Rotterdam'da dünyaya geldi. Aslen Rizeli olan Stephan van Baarle’nın annesi Hollandalı, babası Türk. Rotterdam'ın Vreewijk semtinde büyüdü ve burada eğitim aldı. Sosyoloji alanında yüksek öğrenimini tamamladı ve Erasmus Üniversitesi'nden cum laude derecesiyle mezun oldu. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak da çalışarak akademik alanda da başarılı bir kariyere sahip oldu.

2015 yılında Hollanda Parlamentosu'nda DENK meclis grubunda danışman olarak göreve başladı. Partiye bağlı bilimsel kuruluş olan Statera'nın direktörlüğünü üstlenerek ve DENK'in ilk üyelerinden biri olarak parti içinde aktif rol oynadı.

Siyaset sahnesindeki başarılarıyla tanınan Stephan van Baarle, 2017 yılında yapılan parlamento seçimlerinde seçim programı komisyon başkanı oldu ve aynı seçimlerde DENK Partisi'nin aday listesinde beşinci sıraya yerleşti.

2018 yılında gerçekleşen Rotterdam Belediye Seçimleri'nde Stephan van Baarle, DENK Partisi'nin liste başı adayı olarak seçildi. Rotterdam Belediye Yönetimi'ne ortak olma hedefiyle büyük bir özveriyle çalışarak, DENK Partisi'nin bir sonraki dönem belediye yönetimine katılımının temelini oluşturdu. Başarılı siyasetçi, 2018 ve 2019 yıllarında Rotterdam'da "Yılın En İyi Politikacısı" unvanına aday gösterildi.

2021 parlamento seçimlerinde DENK Partisi, üç meclis sandalyesi kazanarak Stephan van Baarle'i üçüncü sıradan seçti. Aynı zamanda partisinin seçim kampanyasını yöneterek liderlik vasıflarını bir kez daha kanıtladı.

DENK Partisi'nin ülke için önemli bir dönüm noktasında liderliği üstlenen Stephan van Baarle, siyasetteki liderlik becerileri ve toplumsal duyarlılığı ile önemli başarılara imza atmış bir isimdir. Rotterdam ve Lahey’de sayısız önergenin mimarı olan Van Baarle özellikle Müslümanlara yönelik ayrımcılıkla igili yaptığı çalışmalarla öne plana çıkmıştır. En son bu konuyla alakalı merkezi hükümetin 500.000 euro bütçe ayırmasını, iş ve konut piyasasındaki ayrımcılığı önlemek için denetim zorunlu kılınmasını ve emlakçıların ayrımcılıkla mücadele protokolü uygulamalarını sağladı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.