Geçen hafta Çarşamba günü Rotterdam’dan Hırvatistan’a giden Transavia Hava Yolları’na ait uçağın yolcu ve mürettebatının telefonlarına, kalkıştan hemen önce kaza fotoğrafları gönderen 18 yaşındaki bir yolcu uçaktan indirilerek gözaltına alındı.

Rotterdam Havalimanı’ndan sonra Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda da, benzer bir olay yaşandı. Cumartesi gecesi Amsterdam Schipol Havalimanı’nda Amsterdam- Dubai seferini yapmaya hazırlanan bir uçağın yolcu ve mürettebatının telefonlarına, kaza fotoğrafları gönderildi.

Havaalanı güvenliğinden sorumlu Hollanda Kraliyet İnzibat Timi (Marechaussee) olası bir tehdit nedeniyle savcılıkla ortaklaşa bir soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Bomba ihbarı olarak değerlendirildi
Çarşamba günü akıllı telefonlarda, yakınlardaki kişilerle görüntü paylaşımı sağlayan AirDrop uygulaması aracılığıyla kaza fotoğrafları gönderildiği belirlenen 18 yaşındaki Hollandalı yolcu, uçaktan indirilerek gözaltına alınmıştı.

Havayolu şirketi Transavia, bunu bir bomba tehdidi olarak değerlendirdi. Fotoğrafları gönderdiği belirlenen kişi, güvenlik güçlerince gözaltına alınarak, uçaktan indirildi. 18 Yaşındaki yolcu, sorgusunda fotoğrafları şaka amaçlı paylaştığını söyledi.

Bu yolcu, Transavia Hava Yolları’nın kara listesine alındı. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bu havayoluna ait hiçbir uçağa alınmayacak.

Yolcu kara listesi
Hollanda’daki mahremiyet yasası gereği, kapsamlı bir kara liste uygulanamıyor. Bu nedenle, uçak kazası fotoğrafları paylaşan kişiler, Transavia dışındaki hava yolu şirketleri ile uçmaya devam edecek.

Hollanda Pilotlar Birliği ve havacılık çalışanları sendikaları, yolculara yönelik kara liste uygulamasının  bütün hava yolu şirketleri için geçerli olmasını istiyor.

BBC-2

Foto: Gerrie van der Walt - Unsplash

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Editör: Aslı Onuş