Hollanda’da politikacılara yönelik tehditlerin sayısında ciddi artış yaşanıyor. 2021 yılı genelinde toplam 588 tehdit bildirisi alınmışken, bu yılın başından bu yana alınan tehdit sayısı şimdiden bini geçti.

Den Haag emniyeti içerisinde oluşturulan ve bakanlar, Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri, büyükelçiler ve Kraliyet üyeleri gibi politikacılara ve siyasi açıdan önemli kişilere yönelik olası tehditleri inceleyen  “Tehdit Edilen Politikacılar” Timi (TBP), bu yılın ilk dokuz ayı içerisinde binin üzerinde tehdit bildirisi alındığını açıkladı. 

TBP ekip lideri Ruud Gründmann konu ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, 2020 ‘korona yılı’ndan bu yana, tehditlerin sayısının ciddi bir şekilde arttığını belirtti ve “Sadece çevrimiçi (online) değil, aynı zamanda fiziksel olarak da arttı. Olayların ciddiyeti ve yoğunluğu da değişti. Politikacılar ve hükümet yetkilileri giderek daha fazla taciz ediliyor ve yuhalanıyor. Bu her zaman bir rapora dönüşmüyor, ancak bu şuandaki durumun tipik bir göstergesi.” dedi.

Polise göre, toplum içerisindeki huzursuzluk artıyor ve buna bağlı olarak hem tehdit sayısı artıyor hem de politikacılar olayları bildirmeye veya olay hakkında suç duyurusunda bulunmaya daha fazla meyilli davranıyor.

TBP rakamlarına göre 2019 yılında 393 kez tehdit içerikli vaka görülürken bu sayı 2020 yılında 620’ye çıktı. Aynı durum 2018 yılında da yaşandı. O yıl özellikle Avrupa Birliği (AB) dışından PVV lideri Geert Wilders’a yönelik tehdit mesajları sayesinde sayı 620’ye kadar çıkmıştı.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.