Eylül ayında açıklanan hükümetin bütçe planına göre önümüzdeki yıl sağlık sigortasında cebimizi etkileyecek bazı değişiklikler olacak. Bu değişikliklerin başında aylık prim miktarları geliyor. 2024 yılında prim miktarlarını ortalama 12 euro artacağı belirtiliyor. 

Bir diğer nokta ise kişinin ödemesi gereken kişisel katkı payı (eigen risico)  Bu yılın başında açıklanan bilgiye göre, kişisel katkı payı miktarı 2026 yılına kadar sabit tutulacak. Başka bir değişle 2024 yılında kişisel katkı payı miktarı 385 euro olacak.

Cebimizi etkileyen üçüncü nokta ise devletin vatandaşlara ödediği sağlık yardımı ödeneği (Zorgtoeslag) Bu ödenek bu yıl enflasyona da bağlı olarak, en fazla 154 euroydu. Ancak önümüzdeki yıl normal seviyesine dönecek ve 127 euroya inecek. 

İlk açıklayan DSW
Bu yıl geleneksel olarak önümüzdeki yılın sigorta prim miktarını ilk açıklayan şirket yine DSW oldu. Eylül ayında açıklama yapan DSW, aylık prim miktarını 11,50 euro artırdı. Başka bir değişle aylık ödenecek miktar 149 euro, yıllık ise 1790 euroya çıktı. Diğer şirketlerin de bu rakamı takip edeceği tahmin edilmekte. 

Sağlık sigortası şirketleri en geç 12 Kasım gece yarısına kadar 2024 yılı sigorta prim miktarlarını açıklamak zorunda. Vatandaşlar da 13 Kasım 2023 tarihinden yıl sonuna kadar isterlerse kendi sigorta şirketini veya kullanmak istediği sigorta paketini değiştirme imkanına sahip.

Şirket değiştirmek için son başvuru tarihi: 31 Aralık
Sağlık sigortası şirketini değiştirmek isteyen vatandaşların bu yılın son gününe kadar vakti bulunmakta. Bu tarihi geçirenler ise sağlık sigortası şirketini değiştiremiyor.

12 Kasım’dan itibaren takvim şu şekilde işliyor:
13 Kasım 2023: Sigorta şirketleri yeni sağlık sigortası primlerini en geç 12 Kasım'a kadar açıklamak zorunda. 13 Kasım'dan itibaren 2024 yılı için sağlık sigortalarını karşılaştırabilirsiniz.
31 Aralık 2023: Eski sağlık sigortanızın, yeni sigortacı şirket tarafından iptal edildiği 2023 için geçiş yapabileceğiniz son gün.
31 Ocak 2023: 31 Aralık 2023 tarihine kadar mevcut sağlık sigortanızı iptal edenler, 31 Ocak 2024 tarihine kadar yeni bir sağlık sigortası yaptırabilir.  Yeni sağlık sigortası, geriye dönük olarak 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olur.

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Myriams - Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.