Dünyada 12 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke olan Hollanda’da ötanazi isteyenlerin sayısı her yıl yüzde 10 artış gösteriyor. Geçtiğimiz yıl 8 binin üzerinde kişinin ötanazi başvurusu kabul edildi. 

Yapılan tüm ötanazi başvurularını değerlendiren Bölgesel Ötanazi İnceleme Komitesi (De Regionale Toetsingscommissies Euthanasie - RTE) verilerine göre son yıllarda ötanazi ile yaşamına son vermek isteyen vatandaşların sayısı artıyor.

Merkezi İstatistik Bürosu’nun (CBS) açıkladığı yıllık ölüm istatistiğine göre geçen yıl toplam 170 bin kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerden 8 bin 720’si ötanazi yolu ile hayatını sonlandırdı.

Ötanazi başvurularının son yıllarda artmasının gerçek nedeni henüz bilinmiyor. Bu konuda şuana kadar bilimsel bir araştırma yapılmadı.

Daha önceki yıllarda Gönüllü Hayatı Sonlandırma Derneği (NVVE) olarak tanınan ve şimdilerde adı Ötanazi Uzmanlık Merkezi olan kuruluşa göre komite, toplum içerisinde bunama ve yaşlılığa bağlı şikayetlerin artmasıyla birlikte, daha fazla ötanazi izni vermeye başladı.

NVVE'ye göre, ötanazi izni hala esas olarak ileri evre kanser gibi veya farklı hastalıkların kombinasyonunu yaşamak zorunda kalan, ölümcül rahatsızlığı bulunan hastalara verilmektedir.

Ötanazi hakkı
Hollanda’da ölümcül hastalara tanınan ötanazi hakkının RTE komisyonu tarafından onaylanması için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmekte.

Herhangi bir sebeple ötanazi istekleri ev doktorları tarafından kabul edilmeyen, iyileşme umudu olmayan ve hastalık nedeniyle aşırı acı çeken hastaların başvuruları komisyon tarafından değerlendirmeye alınıyor.

Komisyon aynı zamanda doktorların hasta için yasal bakım gerekliliklerine uyup uymadığını da değerlendiriyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.