banner124
banner112

Wilders: Yoğun bakım Muhammed veya Fatmalar tarafından meşgul ediliyor

banner94

Aşırı sağcı lidere göre, Batılı olmayan göçmenlerin yoğun bakım servislerini meşgul etmesi nedeniyle Hollandalılar yeterince sağlık hizmeti alamıyor.

HOLLANDA 11.10.2020, 21:18 11.10.2020, 21:27
Wilders: Yoğun bakım Muhammed veya Fatmalar tarafından meşgul ediliyor
banner119

Ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, yoğun bakım ünitelerinde Hollandaca konuşamayan Batılı olmayan göçmenlerin bulunduğuna ilişkin Girbes'in açıklaması ile ilgili olarak hükümetten açıklama istedi.

Wilders, Twitter hesabından, Başbakan Mark Rutte'ye, "Yoğun bakım servisleri esas olarak bizim dilimizi konuşmayan ve kurallara uymayan Muhammed veya Fatma tarafından meşgul edildiği için Henk ve Ingrid'in kanser, kalp yetmezliği veya diğer hastalıklarla ilgili tedavileri yeniden erteleniyor mu? Bu doğru mu?" sorusunu yöneltti.

Bu ifade hem iktidar hem de muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılandı. Muhalefetteki sosyal demokrat İşçi Partisi (PvdA) lideri Lodewijk Ascher, Wilders'i, yoğun bakım hastaları üzerinden ayrımcılığı körüklemekle suçlayarak, ifadelerini "ırkçı saçmalık" diye değerlendirdi.

Ascher, aşırı sağcı lidere, "Henk, Ingrid, Muhammed ve Fatma, hastanelerimizde tüm hastalar için yoğun biçimde çalışıyor" karşılığını verdi.

'Gençlerin geleceğine yardımcı olmaz'

Hükümet ortağı Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA), Wilders'in sözlerinin üzücü olduğunu ve bunun gençlerin geleceğine yardımcı olmayacağını bildirdi.

Koalisyon ortağı Demokratlar 66 Partisi (D66) lideri Rob Jetten de, Twitter hesabından Wilders'e, mahallelerde ve dini kurumlarda daha fazla kişiye ulaşmak için ne gibi çözüm önerileri bulunduğunu sordu.

Jetten, hükümetle birlikte muhalefetin de Hollandaca, Lehçe, Arapça gibi birçok dilde koronavirüse karşı bilgilendirme konusunda yardımcı olmasını istedi.

Muhalefetteki Sosyalist Parti, "Irkçılık, Covid-19 için bir tedavi yöntemi değildir" derken, Yeşil Sol Parti (GL) de Wilders'in sözlerini "mide bulandırıcı" olarak değerlendirdi.

Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği Denk Partisi'nin lideri Farid Azarkan, Wilders'i, "hasta ideolojisini paylaşmak için bir akbaba gibi cesetlerin etrafında dolanmakla" suçladı.

Wilders, kendisine yönelik tepkileri "aptalca" diye değerlendirdi.

Hollanda Televizyonu'na (NOS) göre, koronavirüs enfeksiyonlarına ilişkin "Batılı olmayan göçmen ve Hollandalı ayrımı" ilk kez bu kadar açık bir şekilde dile getirildi.

Bu da koronavirüsle mücadele konusunda önümüzdeki günlerde bölünme yaratabilir.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
 

banner123
Yorumlar (6)
Mustafa Uysal 1 yıl önce
Şeref yoksunu ırkcı pislik Muhammed lerin fatmaların kanını emerken niye bu kadar figan etmiyordun ahlak yoksunu sömürgeci zihniyetli kötü yaratık
Salih kınran 1 yıl önce
Wildirs'in çok acil bir psikiyatri klinikte tedavi edilmesi gerekiyor.
Çünkü söyledikleri sağlıklı bir insanın konuşmasınandan çok uzak.
M.filiz 1 yıl önce
Allahim senin gibilerini korona yapsinda yoğun bakimlarda yatasin inşaAllah inim inim inleyesin
sami demir 1 yıl önce
kafir. iblisin askeri. bi
sende.yakalansan vuruse
.inşAllah ama hemen olme solunumyolun bicyerek açık yasa .amin amin
Erol kaya 1 yıl önce
Bizdede buna benzer 1 faşist kopek var adına bahçeli diyorlar
Sinanoglu 1 yıl önce
Sen ne tür bi OROSPU COCUGUSUN ANLAMADİM Kİ
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@