banner112

NESAM, Yurtdışında yaşayan Türklerin maruz kaldığı ırkçı ve ayrımcı saldırıların sesi olacak

banner94

YTB; yurtdışındaki Türklerin maruz kaldığı nefret suçlarını bir veri tabanında birleştirmek ve farkındalığı artırmak için kurulan NESAM Portalı'nı tanıttı.

HOLLANDA 22.02.2022, 07:43 22.02.2022, 08:15
NESAM, Yurtdışında yaşayan Türklerin maruz kaldığı ırkçı ve ayrımcı saldırıların sesi olacak

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını hedef alan ırkçı ve İslam düşmanı saldırıları kayıt altına almak ve aynı zamanda vatandaşların hukuki bilgiler edinmeleri için hazırlanan “Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Portalı"nın (NESAM) tanıtım toplantısı yapıldı. 

Hazırlanan portalda saldırı istatistikleri ve nefret suçları raporları yer alırken hak ihlalleri ile karşılaşan vatandaşların bildirim yapabileceği bölümler de bulunuyor. 

Yalnızca hak ihlallerine yönelik bir veri paylaşım sitesi olmayan NESAM, aynı zamanda mağdur vatandaşların seslerini duyurabilecekleri, hukuki bilgilere ulaşabilecekleri bir bildirim platformu olarak tasarlandı. 

Ankara'da düzenlenen NESAM tanıtım toplantısına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, YTB Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç ile yurt içi ve yurt dışından, kamu kurumu ve sivil toplum temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

NESAM Avrupa’nın toparlanmasına katkı sağlayacak 

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Avrupa ülkelerinin iç siyasetini nefret söylemi ve ayrımcılık üzerine inşa ettiğine dikkat çekerek, geçmişten ders almadıklarını kaydetti. 

Yapılan çalışmayla sadece vatandaşlara ve soydaşlara değil aynı zamanda Avrupa ülkelerine de katkı verildiğini anlatan Çam, “Aynı zamanda dünyaya bir medeniyet mesajı verdiğini iddia eden topluluğa da kendine çeki düzen vermesi ve kendi değerlerini hatırlaması ile toparlanması noktasında katkı sağlıyoruz” dedi. 

Hazırlanan portalın doğrudan ve dolaylı olarak büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekleyen Çam, bundan sonraki süreçte önemli bir takip sisteminin var olacağını ve saldırıların engellenmesine bu portalın yardımcı olacağını söyledi. 

Toplantının da yurt dışında yaşayan vatandaşlar için hayırlı bir hizmet olduğunu kaydeden Çam, çalışmanın Avrupa’nın girmiş olduğu bunalımlı dönemden çıkışa da katkı sağlayacağını belirtti. 

Çam konuşmasının devamında ise şunları kaydetti: “Bütün saldırıların bitmesini, inanç ve kültürünü yaşama özgürlüğünün artmasını ümit ediyorum. Yapılan güzel çalışmadan dolayı YTB tebrik ediyorum. İnşallah NESAM’ın bütün mazlumlara takip noktasında önemli katkılar vereceğine inanıyorum.” 

YTB Yurt dışındaki vatandaşların dertleri ile dertlenen bir kurum 

Konuşmasına 2 yıl önce Almanya’nın Hanau kentinde yaşanan terör saldırısını anarak başlayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya ise, YTB’nin yurt dışındaki vatandaşların dertleri ile dertlenen bir kurum olduğunun altını çizdi. 

Devlete ve vatana bağlılığı devam ettirmek noktasında STK’lara çok önemli görevler düştüğünü dile getiren Sırakaya, YTB’nin yurt dışındaki STK’ların çalışmalarına destek verdiğini bildirdi. 

Son dönemde artan; İslam düşmanlığı, ayrımcılık, nefret suçları ve ırkçılık ile mücadele noktasında YTB’nin gayret gösterdiğini ifade eden Sırakaya, “Yapılan bu çalışmayı son derce kıymetli buluyorum. Veri sahibi olmadan bilgiye hükmedebilme imkânınız olmayacaktır. Özellikle önümüzdeki süreçte bulunduğumuz ülkelerdeki saldırı verilerine sahip olmamız önem teşkil etmektedir. Bu verileri elde etmemiz için ise STK’ların hukuki mücadele noktasında kendilerine olan güvenini arttırması gerekiyor” dedi. 

NESAM nefret suçları ile mücadelede yeni yol haritası 

Konuşmasında insanlık adına can yakıcı sorunlar bakımından en tehlikeli durumun klişeleşmiş ifadeler olduğunu söyleyen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da “Tüm dünyadaki insanlar; terörizm, ırkçılık, kölelik, zorbalık ve ayrımcılık konularındaki durumların insana yaraşmadığı hususunda hem fikirdir. Modern dünyanın bunalımı klişe sorunlarla boğuşmaktan kaynaklanıyor. Aynı bakış açısı ile çözüm aramak patinaj halinden öteye gitmez. Haklara ilişkin nutuklar attıkça nefret suçlarına ilişkin bir milim ilerleme sağlanamıyor. İlerleme sağlanmadığı gibi vatandaşlarımıza ve İslam dünyasına yönelik yapılan nefret suçları da artıyor” diye konuştu. 

Aynı yollardan aynı adreslere ulaşıldığını aktaran Çavuşoğlu düzenlenen programla yeni adreslere ulaşılacağını bildirdi. 

Aşırı sağcı söylemler saldırıları beraberinde getirdi 

YTB Başkanı Abdullah Eren programda Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Portalı’na ilişkin bir sunum yaptı. Portalın içeriği hakkında bilgiler sunan Eren, hazırlanan web sitesine girerek başvuru sistemini gösterdi. 

Sunumunda geçtiğimiz yıllara ilişkin dünyanın dört bir yanında gerçekleşmiş saldırı istatistiklerini da paylaşan Eren, portala neden ihtiyaç duyulduğunu anlattı. 

Yurt dışında aşırı sağcı ve beyaz üstünlüğüne dayanan ideolojinin yükselerek ana akım siyaseti etkilediğini söyleyen Eren, bu akımın ırkçı ve İslam düşmanı saldırıları beraberinde getirdiğinin altını çizdi.  

Batı dünyasında aşırı sağcı terör saldırılarında son 5 yıl içerisinde artışın yüzde 250 olduğunu açıklayan Eren, bu saldırılardan kaynaklanan ölümlerin ise son 5 yılda yüzde 700’ün üzerinde geçekleştiğini belirtti. Aşırı sağın hedefinde Müslümanların olduğunu vurgulayan Eren, saldırılara yönelik ise genel olarak takipsizlik kararı verildiğini bildirdi. 

NESAM üç yıllık bir çalışma 

Son üç yılda yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik saldırıları raporladıklarını dile getiren Eren, NESAM’ın bu üç yılık çalışmanın sonucu olduğuna işaret etti. 2018’de 174 saldırıyı raporladıklarını paylaşan Eren, bu sayının 2019’da 253’e, 2020’de ise 389’a çıktığını açıkladı. 389 saldırının 28 ülkede gerçekleştiği bilgisini veren Eren, saldırıların en çok yaşandığı ülkenin ise Almanya olduğunu aktardı. 

Alman İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında Almanya’da her gün en az iki İslam düşmanı saldırı yaşandığını hatırlatan Eren, YTB verilerine göre ise 205 saldırının doğrudan Türk vatandaşlarını etkileyen saldılar olduğunu paylaştı. 

Yurt dışındaki vatandaşlara yönelik 2020 yılındaki nefret suçlarında 36 kişinin yaralandığı ve 5 kişinin ise hayatını kaybettiğini belirten Eren, 25 kundaklama vakasının gerçekleştiğini söyledi. Rakamların raporlardakinden çok daha yüksek olduğunu ifade eden Eren, saldırıya maruz kalan sadece 5 kişiden birinin ilgili mercilere müracaat ettiğinin altını çizdi. 

NESAM acil bir ihtiyacı giderecek 

Çalışmadan dolayı YTB’ye teşekkür eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da portalla birlikte konuya ilişkin en acil ihtiyacın giderildiğine değindi. Nefret suçlarının insanların fıtratına aykırı olduğunu anlatan Malkoç bu konudaki her çalışmanın önem arz ettiğini kaydetti. 

Portal ile birlikte daha önceki çalışmaların daha derli toplu hale gelerek saldırıların kayıt altına alınacağına değinen Malkoç, “Bundan sonra yapılan nefret suçları ve ayrımcılıkla mücadele konusunda güçler birleştirilmiş oldu. Geriye kalıyor saldırıların kayıt altına alınması. Bu portal o anlamda önemli olduğu gibi, saldırıya uğrayan insanları cesaretlendirecek ve hukuklarını koruması noktasında teşvik edecek. Bu durum aynı zamanda Avrupa’nın da bir sınavı. Her ne kadar aşırılar varsa da her ülkede, her toplumda hukuktan ve haktan yana olan insanlar da az değildir. Bunlarla da irtibatımızı kuvvetlendirmemiz gerekir. Türkiye’deki kurumlar olarak bizler vatandaşlarımızın her zaman yanındayız” diye konuştu.   

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç şunları kaydetti; “Bir arada yaşamanın formülü tarihte Müslüman coğrafyada vardır. Batıda çıkan ayrımcılık ve nefret olaylarını tespit etmenin yanında tarihsel birikimlerimizi batıya aktarmamız gerekiyor. NESAM portalı gerçekten çok önemli bir çalışma.”

NESAM portalı vatandaşların yaşadığı ülke bazında; sistematik halde hukuki bilgiler edinilebilecekleri, ülke mevzuatlarına, raporlara, medyada yer alan saldırı haberlerine ve bu konularda daha önce yapılmış araştırmalara erişim sağlayabilecekleri dinamik bir alan olarak tasarlandı. 

Hazırlanan portala nesam.ytb.gov.tr adresinden ulaşılıyor.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@