banner112

Hollanda’da polis, aynı aileden 10 kişiyi, 1,4 milyon euro nakit para ile yakaladı!

banner94

Amsterdam polisi, yeraltı bankacılığı ve kara para aklama iddiası ile aynı aileden 10 kişiyi yakaladı. Yapılan aramada 1,4 milyon euro nakit ele geçirildi.

HOLLANDA 28.04.2022, 10:42 28.04.2022, 10:56
Hollanda’da polis, aynı aileden 10 kişiyi, 1,4 milyon euro nakit para ile yakaladı!

Amsterdam polisi, 12 Nisan'da eş zamanlı olarak Amsterdam, Amstelveen, Diemen ve Almere’de farklı adreslere yaptığı baskında, “yeraltı bankacılığı” yaptığı şüphesiyle aynı aileden on kişiyi yakaladı. 

Yakalanan kişilerin büyük çaplı kara para aklama faaliyetleri yürüttüğü ve ayrıca haklarında suç örgütüne üyelikten şüpheler bulunduğu belirtildi.

Polis yakalanan kişilerin; Amsterdam, Diemen, Almere ve Paramaribo’da ikamet ettiğini ve yaşlarının 24 ile 60 yaş arasında olduğunu açıkladı. Çetenin ana merkezinin ise Amsterdam Zuidoost bölgesinde olduğu belirtildi.

1,4 Milyon euro nakit!
Parool gazetesi, polisin düzenlediği baskınlarda toplam 1,4 milyon euro nakit para ve henüz miktarı tam olarak kesinleşmemiş miktarda Bitcoin ele geçirildiğini duyurdu. 

Haberde ayrıca, arama yapılan hanelerde gizli bölümlere saklanmış halde, çok sayıda silah ele geçirildiği aktarıldı. 

Gazete; yapılan soruşturma esnasında uluslararası uyuşturucu ticaretinden geldiği düşünülen kara paranın, spor çantaları içinde ve arabaların kısmen gizli bölümlerinde taşıdığını gösteren video görüntülerine erişildiğini aktardı. Gazeteye göre aklanan paralar Dubai gibi ülkelere transfer ediliyordu.

Yakalama öncesi başlatılan soruşturma
Polisin yaptığı açıklamaya göre yakalanan aile 2020 yılından itibaren takip ediliyordu. Aralarında polis, Savcılık, Gümrük, Belediye ve Savunmadan memurların bulunduğu yaklaşık 225 kişilik araştırma ekibinin soruşturmayla meşgul olduğu belirtildi.

Polis yakalanan kişilerle ilgili olarak; 2020 yılında Purmerend’de 5 milyon euro nakit para ve 2021 yılında da De Kwakel’da 1 milyon euro nakit ve 3 bin kilo kokain ele geçirildiğini kaydetti.

Tutukluluk süreleri uzatıldı
Bu hafta pazartesi günü Amsterdam Mahkemesinde hakim, zanlılardan dördünün tutukluluk süresinin 90 gün, üçünün ise 60 gün uzatılmasına karar verdi. Savcılık bir şüphelinin serbest bırakılmasına karar verirken, iki kişinin de kişisel durumları nedeniyle evlerine dönebileceğini duyurdu.

Yeraltı bankacılık sistemleri, uluslararası para transferi yapmak için geleneksel bankacılık kanallarının dışında faaliyet gösteren, geleneksel bankaların ücret ve düzenlemelerinden kaçınarak çalışan finansal bir ağ olarak tanımlanıyor.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@