banner112

Hollanda’da mahkeme IŞİD'li 12 kadının ve 29 çocuğun geri getirilmesine karar verdi

banner94

Rotterdam Mahkemesi, Suriye'de bulunan terör örgütü IŞİD’li 12 kadının ve 29 çocuğun Hollanda’ya getirilmesine karar verdi.

HOLLANDA 13.05.2022, 09:28
Hollanda’da mahkeme IŞİD'li 12 kadının ve 29 çocuğun geri getirilmesine karar verdi

NOS'te yer alan habere göre mahkeme, Hollanda Savcılığının soruşturma başlatabilme hakkını kaybetmemesi için Suriye'de bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi 12 kadının ve 29 çocuğun dört ay içinde geri getirilmesi gerektiğine hükmetti.

Haberde, kapalı bir oturumda alınan ve medyaya sızan kararın NOS'a konuşan mahkemenin sözcüsü tarafından da doğrulandığı ifade edildi.

Hollanda'nın, terör örgütü IŞİD’e katılmak için Suriye'ye giden kadınları yargılamak istediği, kadınların kendilerini savunabilmeleri için daha önce benzer davalarda verilen kararlarda olduğu gibi Hollanda'ya getirilmelerinin şart olduğu kaydedildi.

Yargıcın daha önceki davalarda hiç bu kadar büyük bir grup IŞİD üyesinin ülkeye geri getirilmesi konusunda karar vermediği aktarıldı.

Daha önceki davalarda, IŞİD’li kadınları Hollanda'ya getirmek için mahkeme tarafınca 6 aylık bir süre verildiği, Rotterdam'daki yargıcın bunun ilk defa 4 ay içinde tamamlanması gerektiğine karar verdiği belirtildi.

Bu yılın başlarında Hollanda hükümetinin, Suriye'nin kuzeyindeki bir kampta bulunan 5 IŞİD’li kadını ve 11 çocuğunu geri getirdiği, bunların terör örgütüne üye olmalarından veya terör saldırısı planladıklarından şüphelenildiği bilgisi paylaşıldı.

IŞİD’li kadınların geri getirilmesinden yana olmayan hükümetin soruşturma hakkını kaybetmek istemediği için bunu yapmaya karar verdiği bildirildi.

Savcılık, dün ülkeye ilk geri getirilen IŞİD’li bir kadın hakkında terör örgütüne üye olmaktan 8 yıl hapis cezası istemişti.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (1)
Hakki 2 hafta önce
Hollanda duzgun yasayan insanlar degil her zaman bu sekilde sorunlu insanlara kucak acan sacma sapan bir ulke haline geldi. o kadar iki yuzluler ki yakinda hak ettiklerini acaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@