banner112

Hollanda’da hükümet ailesinden ayrı oturan öğrenciye 255 euro burs verecek

banner94

Eğitimde mevcut kredi sistemini kaldırmayı hedefleyen kabine, ailesi ile birlikte oturan öğrenciye 91 euro, ayrı oturanlara ise 255 euro burs vermeyi planlıyor.

HOLLANDA 24.03.2022, 09:28 24.03.2022, 09:35
Hollanda’da hükümet ailesinden ayrı oturan öğrenciye 255 euro burs verecek

Hükümet önümüzdeki eğitim yılında; mevcut eğitim kredisini kaldırıp yerine eski sistemde olduğu gibi burs sistemine geçerek, gençlerin yüzünü güldürmek istiyor. 

Kabinenin hazırladığı yeni tasarıya göre 2023-2024 eğitim yılında ailesi ile birlikte ikamet eden öğrencilere 91 euro, ailesinden ayrı oturan öğrencilere ise 255 euro eğitim bursu verilecek.

AD gazetesinin hükümete yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, kabine yeni sistemle ilgili olarak Temsilciler Meclisine birkaç farklı seçenek sunacak ancak temel burs miktarını bu seviyede tutmaya çalışacak. 

Haberde;  ailelerin gelirine bağlı olarak öğrencilere verilecek ek burs niteliğindeki yardımın en fazla 419 euroya kadar çıkacağı belirtildi.

Kabine; asgari ek burs için ebeveynlerin gelir tavanını 53.900 euro olarak belirledi. Geliri 34.600 euro veya daha az olan ebeveynlerin çocuklarına ise ek bursun tamamı ödenecek.

Tasarının Cuma günü Bakanlar Kurulunda ele alınması ve önümüzdeki ay içinde de Temsilciler Meclisinde görüşülmesi beklenmekte.

Foto: Unsplash

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@