banner112

Hollanda’da gıda fiyatları bu yıl da artmaya devam edecek

banner94

Artan üretim maliyetleri etiket fiyatlarına yansıyor. Ancak zamların sonu gelmeyecek gibi gözüküyor. ABN AMRO'nun araştırmasına göre gıda fiyatları bu yıl da artmaya devam edecek. 

HOLLANDA 24.02.2022, 10:22
Hollanda’da gıda fiyatları bu yıl da artmaya devam edecek

Dünyada ve Hollanda’da yaşanan gelişmeler enflasyonun ve dolayısıyla gıda ürünlerinin fiyatlarının zamlanmasına neden oldu. Süpermarkete giren bir tüketici, kasaya geldiğinde bu artışı direk olarak hissediyor. ABN AMRO ekonomistleri ise zamların bu yıl da devam edeceği uyarısında bulunuyor.

ABN AMRO tarafından bugün yayınlanan ‘2022-2023 Gıda Sektörü Tahminleri’ adlı araştırma sonucuna göre; özellikle toplumlar kapandıkça, daha fazla gıda üretilmeye devam edilecek ancak üretim maliyetleri hızla arttığı için tüketicilerin bunu cüzdanlarında hissetmeleri kaçınılmaz bir hal alacak.

Üreticiler, diğer şeylerin yanı sıra artan enerji maliyetleri nedeniyle hammadde ve nakliyeye daha fazla para harcıyor. Dolayısıyla üretimlerin maliyetleri ve satış fiyatları artıyor.

ABN AMRO'ya göre yüksek maliyetler özellikle üretim büyümesini de frenleyecek. Banka, bu gelişmenin sonucu olarak bu yıl gıda üretiminin yüzde 1, içecek üretiminin ise yaklaşık yüzde 5 artacağını tahmin ediyor. 

Hangi ürün ne kadar zamlanacak?
ABN Ekonomisti ve araştırmacısı Nadia Menkveld'e göre, etiket fiyatının artması hammadde fiyatları, ambalaj fiyatları, nakliye ve enerji maliyetleri gibi bir dizi faktöre bağlı. 

CBS verilerine göre de bu yıl Ocak ayında geçen yıla göre gıda fiyatlarındaki toplam artış yüzde 4,3 oranında gerçekleşti. ABN araştırmada CBS rakamını baz aldığını belirtiyor.

ABN’in yaptığı çalışmaya göre bu yıl ekmek fiyatları yüzde 4 oranında artacak. Buna Rusya – Ukrayna geriliminin de etkisi büyük.

Özellikle Palm, Ayçiçek, Soya fasulyesi ve Kanola yağı gibi bitkisel yağlar başta olmak üzere, tüm yağ fiyatlarında ortalama yüzde 10,2 zam görülecek. 

Ayrıca, patates gibi Hollanda’da ekimi yapılan ürünlerde de sıkıntı yaşanacak. Çünkü çiftçilerin kullandığı gübre ve koruyucu maddelerin maliyetleri artmış durumda. Öte yandan seracılık sektörü artan gaz fiyatlarından, yurtdışından getirilen meyve ve sebzelerde de nakliye masrafından etkilenmekte. Sonuç olarak bu yıl meyve fiyatlarında yüzde 4,8, sebze fiyatlarında ise yüzde 6,3 artış olacağı tahmin edilmekte.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@