banner112

Hollanda’da aşırı sağcı lider Wilders, Faslılara hakaretten suçlu bulundu

banner94

Hollanda'da PVV Partisi lideri Geert Wilders, seçim çalışmalarında kullandığı "daha az Faslı” (minder Marokkanen) ifadesi nedeniyle suçlu bulunurken, mahkeme heyeti ceza almasına gerek olmadığına karar verdi.

HOLLANDA 04.09.2020, 14:42 06.07.2021, 18:54
Hollanda’da aşırı sağcı lider Wilders, Faslılara hakaretten suçlu bulundu
© Foto: Sonhaber.eu
banner119

6 yıl süren mahkeme serüveninden sonra yüksek mahkeme, PVV liderinin demokratik yollarla seçilmiş bir politikacı olduğu ve mevcut konumunu elde etmek için çok mücadele ettiği için ceza almasına gerek olmadığına hükmederken, daha önce muhatap olduğu, ayrımcılık ve nefreti yaymak gibi suçlamalardan da beraat etmesine karar verdi.

Hollanda tarihinde ilk defa büyük bir siyasi partinin lideri ceza hukuku çerçevesinde hakim tarafından suçlu bulunması, Hollanda'da yaşayan azınlıklar tarafından olumlu karşılandı.

Açıklamada, demokratik olarak seçilen bir milletvekili için yıllardır yaptığı açıklamalardan dolayı yeterli bir bedel ödediğinden dolayı Wilders'e savcılık tarafından talep edilen 5 bin avro cezanın ayrıca verilmeyeceği kaydedildi.

Dava sonrasında DENK partisi hakim kararı ile ilgili meclis oturumu talebinde bulundu.

Dava 6 yıl önce açılmıştı

PVV liderine karşı yargı süreci, 19 Mart 2014 tarihinde düzenlenen yerel seçimler sırasında yaptığı açıklamalardan sonra başlamıştı.

Wilders, seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda parti üyelerine, “Bu şehirde ve Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?” sorusunu sormuş, ardından aldığı “Az, az” cevabı üzerine, “Gereğini yaparız” açıklamasında bulunmuştu.

Toplumda büyük tepkiye yol açan bu sözlerden sonra aralarında Faslı sivil toplum örgütleri ve Hollandalı bazı belediyelerle kurumların da olduğu geniş bir kesim tarafından Wilders aleyhine savcılığa 6 bin 400 civarında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Mahkeme, Wilders'i azınlık bir gruba hakaret ve ayrımcılığa teşvik nedeniyle suçlu bulmuş ancak bunun demokratik olarak seçilen bir milletvekili için yeterli bir ceza olduğu gerekçesiyle Wilders'e ayrıca ceza verilmemesine hükmetmişti. Wilders, hakkında açılan davada "nefret söylemi” suçundan ise beraat etmişti.

Hem Wilders, hem de Hollanda Savcılığı alınan kararı yüksek mahkemeye taşımıştı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@