banner112

Hollanda'nın Gelderland bölgesinde 280 bin tavuk kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

banner94

Lunteren'de bir tavuk çiftliğinde kuş gribi tespit edildi. Virüsün yayılmasını önlemek için bölgede bulunan çiftliklerdeki yaklaşık 280 bin tavuk itlaf edildi.

HOLLANDA 20.04.2022, 09:15
Hollanda'nın Gelderland bölgesinde 280 bin tavuk kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

Hollanda Gıda ve Tüketim Malı Güvenliği Kurumu NVWA tarafından yapılan açıklamada, Gelderland bölgesinde Lunteren’de bulunan bir tavuk çiftliğinde tespit edilen kuş gribi nedeniyle yaklaşık 280 bin tavuğun itlaf edildiği duyuruldu.

Lunteren’de kuş gribi tespit edilen çiftliğin çevresinde, 1 kilometrelik yarıçap içinde bulunan 5 çiftlikteki hayvanlar hastalığın yayılmasını önlemek için itlaf edildi, 52 çiftlikte de inceleme başlatıldı.

Etkilenen şirketlerin çevresinde 10 kilometrelik bir yarıçap içinde 230'dan fazla kümes hayvanı çiftliği bulunmakta. Bölgede nakliye yasağı halen geçerli.

Geçtiğimiz hafta içinde de yine aynı bölgede Barnevel’de bir çiftlikte tespit edilen kuş gribi nedeniyle 34 bin tavuk itlaf edilmişti.

Geçen yıl ekim ayından bu yana bölgede kuş gribi nedeniyle binlerce hayvan itlaf edildi. Bu nedenle bölgede hayvanların içeride tutulması gerektiği belirtildi. 

Hollanda’da yüksek riskli kuşların bulunduğu bölgelere ziyaret yasağı gibi ulusal önlemler halen geçerliliğini koruyor. Vatandaşların zorunlu olmadıkça riskli kuşların yaşam alanlarını ziyaret etmesine izin verilmiyor. 

Kümes kuşlarına benzer kuşlar, su kuşları ve uçamayan kuşlar, gribi bulaştırma riski büyük olan hayvanlar “risk grubu kuşları” olarak görülüyor.  

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@