banner112

Hollanda'nın Enschede kentinde İsrail şiddeti protesto edildi

banner94

HOLLANDA 17.05.2021, 11:16 17.05.2021, 11:21
Hollanda'nın Enschede kentinde İsrail şiddeti protesto edildi
banner119

Enschede'de bulunan Sivil Toplum Örgütleri, Hollanda Diyanet Vakfı'na bağlı Selimiye ve Ulu Cami, Milli Görüş Enschede Davet Cemiyeti ve Fas kökenli Müslümanlara ait olan İslam Derneği Enschede Cami, Filistin'e Destek Mitingi düzenledi. 

Destek mitingine Davet cemiyetinde hafızlık eğitimi alan Hamza Özdemir'in okuduğu Kur'an-ı Kerim'le başlandı.

16 Mayıs Pazar günü Enschede’de yer alan Boulevard 1945’te bulunan Villa De Bank parkında yapılan gösteriye 750 civarında gösterici topluluğu katıldı. Destek mitinginde, Enschede’de bulunan Hollanda Diyanet Vakfı'na bağlı camiler adına Enes Sarıakçe, Davet Cemiyeti temsilcisi Hakan Acar,  İslam Derneği Enschede Cami temsilcisi Fatıma Tagnaouti, eski gazeteci Jan Ter Haar ve Filistin’de bizzat İsrail zulmünü gören ve yaşayan adının Amro olduğunu öğrendiğimiz Filistin vatandaşı bir konuşma yaptı.

Enschede’de bulunan Hollanda Diyanet Vakfı'na bağlı camiler adına konuşan Enes Sarıakçe, Filistin’de İsrail’in insan hak ve özgürlükleri adına hangi değer var ise hepsini çiğnediği buna Birleşmiş Milletlerin ve dünyanın seyirci kalmasının üzücü olduğunu belirtirken, ‘Biz Müslüman olduğumuz için değil insan olduğumuz için buradayız. İnsan hak ve özgürlüklerini savunuyoruz’ deyip “Özgür Filistin” sloganı atınca orada bulunan herkes tek ses olup ‘özgür Filistin’ diye slogan attı.

Daha sonra konuşma yapan Davet Cemiyeti Temsilcisi Hakan Acar konuşmasında, “Biz savaş istemiyoruz. Allah’ım lütfen dualarımızı işitin. Ebabille yaptığın gibi Filistinli kardeşlerimize de yardım et. Biz barıştan yanayız ama İsrail bizi tahrik ediyor. Bugün Enschede’de olduğu gibi artık ayağa kalkmak istiyoruz. Sesimizi tekrar duyurmak istiyoruz. Artık şiddeti durdurun. Filistin Özgürleşsin. Ama görüyoruz ki İsrail orada oldukça bu mümkün görünmüyor. Biz Müslümanlar olarak bütün dünyada barış istiyoruz. Evlerimize döndüğümüzde barış için dua edeceğiz, provokasyonlara kapılmayacağız. Evlerimizde en büyük gücümüz olan dualarımızla Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Lütfen dualarınızda Filistin’i unutmayın” dedikten sonra İsrail çocukları öldürmeyi durdur sloganı attı. Bu slogan orada bulanan göstericiler tarafından dakikalarca tekrarlandı.

Fatıma Tagnaouti duygusal bir konuşma yaparak “Filistin’de çocuklar öldürülürken dünyanın seyirci kalmasına vurgu yaptı.

Filistin’de İsrail zulmünü bizzat yaşayan ve yaşananları gören Filistinli Amro İsrail’in yaptığı  ve yaşadığı zulümleri anlattı.

Eski gazeteci Jan Ter Haal ise yaptığı konuşmasında İsrail’e ekonomik boykot yapılmasını önererek; Dünyada bulunan herkesi İsrail ürünlerini boykot etmeye davet etti.

Enschede Selimiye Cami Başkanı Abdurrahman Biçici kapanıi konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek Filistin halkının yanında olduklarını belirtti.

Miting boyunca İsrail aleyhine sloganlar atılıp  İsrail kınanırken Filistinliler lehine destek sloganları atılıp dualar edildi. Miting öğle namazının topluca kılınması ve namaz sonunda yapılan dua ile sona erdi.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (1)
Tugbaa 6 ay önce
Zalimler için yaşasın cehennem

Gelişmelerden Haberdar Olun

@