banner112

Hollanda'da Ülkücü derneklerin yasaklanması isteniyor

banner94

HOLLANDA 18.11.2020, 16:53 18.11.2020, 18:12
Hollanda'da Ülkücü derneklerin yasaklanması isteniyor
banner119

Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) meclise sunduğu, Hollanda'da ülkücü derneklerin kapatılmasını sağlayacak araştırma yapılmasına dair önerge; 147 evet ve 3 hayır oyu ile mecliste kabul edildi. 

Fransa gibi bir düzenlemenin hayata geçirilmesi isteyen VVD’den milletvekili Bente Becker, hükümeti ve tüm partileri bu yönde ikna etmeyi başardı ve sunulan önerge 147 evet ve 3 hayır oyla meclisten geçti.

Denk partisi 3 oyla hayır dedi

Hollanda DENK partisi Milletvekili Tunahan Kuzu Sonhaber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi;

‘’Bu tasarı hukuk devletinin önemli bir prensibi olan özgür dernekçiliğe aykırıdır. Bir derneğin yasaklanıp yasaklanmaması meclisin sorumluluğu değil bağımsız hakimlerin sorumluluğudur. 

Ayrıca PKK gibi terör örgütüne müsamahakar davranan birçok siyasi parti, bu önerge ile amaçladıkları akıl alacak gibi değil. Birçok siyasi partinin standart olarak uyguladığı çifte standart tekrar gün yüzüne çıkmış oldu.’’

Fransa yasakladı

Fransa, ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareketi'ni 6 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle resmen yasaklanmıştı.

Kararnamede Ülkücü hareketin kuruluşundan bu yana şiddet olaylarına karıştığı, Türkiye'de birçok kez mahkum edilen Abdullah Çatlı ile bağlantılı olduğu, Kürt ve Ermenilere karşı şiddet eylemlerine başvurduğu belirtildi. Kararnamede ayrıca en son Lyon yakınlarındaki Decines bölgesinde bulunan "Ermeni Soykırım Anıtı" üzerinde sprey boya ile RTE ve Bozkurtlar yazıldığı hatırlatıldı ve tüm bu eylemler göz önünde bulundurularak grubun yasaklaması kararı alındığı vurgulandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Fransa'nın kararını kınamış, alınan bu karara karşı en sert şekilde mukabele edileceğini açıklamıştı.

Avusturya'da bozkurt işareti yasaklanmıştı

Avusturya'da 1 Mart'ta yürürlüğe giren Sembol Yasası kapsamında IŞİD, El Kaide, PKK, Müslüman Kardeşler, HAMAS, Hizbullah, USTAŞA gibi terör örgütü, parti ya da diğer oluşumlara ait aralarında 'bozkurt işaretinin' de bulunduğu 13 sembol ve işaret yasaklanmıştı.

Ülkücülerin yasaklanması Alman meclisinin gündeminde

Ülkücülerin Almanya'da da yasaklanması süreci hızlandı. Federal Meclis'teki beş parti, ülkücülerin dernek ve faaliyetlerinin yasaklanması talebiyle ortak bir teklif hazırladı. Teklifin bugün kabul edilmesi bekleniyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©SONHABER.EU

Yorumlar (7)
Korkut 12 ay önce
Biz besyuz yil uc kitayi adaletle idare eden milletin evlatlariyiz.kimsenin kulturune inancina yasak getirmedik diline yasak getirmedik bunlar bize 50 yil da ysaklar getiriyor.bir kisi sahsi suc islerse onu yargila dernekler suc isleme yer degil gencleri suctan korumak pis islerden korumak icin vardir.neden kapatilacak.gidip suc sebekelerini kapatsinlar.kiniyoruz
Sinanoglu 12 ay önce
Sizin derneklerimizi kapatmaniz hic bir dusuncemizi degistiremez aksine dusuncemiz de amacimizda gayemizde saglamlasir elinizden geleni ardiniza koymayin sozde demotratik ozgur ulkenin bakanlari !! Yemisim sizin ozgurlugunuzu de demokrasinizide !
Emin Karaaslan 12 ay önce
Hollanda ülkücü harekatın oyuna gelmeden, akıllı ve diplomatik adimlar atacağına inanıyorum. Bu düzenbaz çifte standartçıların amaçları belli. Oyuna getirip kışkırtmak istiyorlar. Sakın kimse lafını bilmeden konuşmasın. Topluma ve Hollandaya saygılı ve birleştirici oldugumuzu unutmayalım inşaAllah.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
taner 12 ay önce
emin kardesim hakli konusmussun bravo
Korkut 12 ay önce
Derneklerin gayesi gencleri suc islemekten korumak.hangi sebeple kapatilacak kapatilacak o kadar yerler varki onlari kapasinlar.sokaklarda bir suru perisan insanlar var onlari gorsunler.o insanlarin hayatini mahvedenlerin pesine dussunler.biz besyuz yil uc kitaya adaletle hukmeden milletin evlatlariyiz 50 yil bize kstlanamiyacaklarmi.dernekleri kapatip gencleri suc orgutlerine yonlendirmek mi istiyorlar.baska islerle ugrassinlar.
Ozgur Sen 12 ay önce
Ulkuculeri her zaman zor durumda birakan Devlet Bahceli yi yorumlamak lazim.
Abdulkadir 12 ay önce
Bu Hollandada-Almanya’da-Fransa’da-Avusturyasıda-Belçikasıda Başta insanları Katleden Öldüren Hertürlü Pisliği Yapan PKK Terör Örgütünü Kapatsın Yasaklasınlar Avrupa Yolun Sonuna Doğru Geldi Allah Bu Cani PKK yı Bunların Başına Musallat Etsin inlaAllah Biraz Canları Yansın Ozaman Görüşürüz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@