banner112

Hollanda'da üç gün sürecek seçimlerde 33 Türk kökenli aday yarışacak

Hollanda'da koronavirüsün yayılma riskini azaltmak için normal şartlar altında bir günde yapılan genel seçimler, bu yıl 15-17 Mart tarihleri arasında yapılacak.

HOLLANDA 14.03.2021, 12:10 14.03.2021, 13:02
Hollanda'da üç gün sürecek seçimlerde 33 Türk kökenli aday yarışacak

Hollandalılar, 12 eyalette kurulacak 10 bin sandıkta, ülke dışında yaşayan vatandaşlar da mektup yöntemiyle oylarını verebilecek

Hollanda'da yarın başlayacak genel seçimlerde, 13 milyon seçmen, kurulacak 10 bin sandıkta meclisin 150 yeni üyesini belirlemek üzere oy kullanacak.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle salgının yayılma riskini azaltmak için normal şartlarda bir günde yapılan seçim, bu yıl 15-17 Mart'ta gerçekleşecek. 

Böylece seçim sandıklarında oluşacak kalabalık önlenecek ve 70 yaş üstü seçmen de posta yoluyla oy kullanabilecek. 

Yaklaşık 17,5 milyonluk nüfusa sahip Hollanda'da 13 milyon seçmen, meclisin 150 yeni üyesini belirlemek üzere oy verecek. İlk 2 gün kısıtlı sayıda açılacak sandıkların tamamı 17 Mart'ta açılmış olacak. 

Hollandalılar, 12 eyalette kurulacak 10 bin sandıkta, ülke dışında yaşayan vatandaşlar da mektup yöntemiyle oylarını verebilecek.

Bir seçmen en fazla 3 kişi adına vekaleten oy kullanma hakkına sahip olacak.

Seçimde Türk kökenli 33 aday bulunuyor

Ülkede, 18 yaşını doldurmuş bütün Hollanda vatandaşları oy kullanma hakkına sahip. Seçim barajı olmayan Hollanda'da, seçimlerde oy kullanmayanlara herhangi bir cezai müeyyide uygulanmıyor.

Ülkede 37 partinin yarışacağı seçime katılan 1579 aday arasında, Türk kökenli 33 aday bulunuyor. Seçimde, Türk kökenli yaklaşık 250 bin seçmen oy kullanabilecek.

Mecliste 2017'den beri 3 milletvekili bulunan üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi 21 adayla, ilk defa genel seçimlere katılacak olan ve kendisini "İslam'dan ilham alan parti" olarak tanıtan NIDA Partisi de 31 adayla meclise girmek için seçimlerde yarışacak. Her iki partide de yedişer Türk kökenli aday bulunuyor. 

Seçimlerde yarışacak Türk kökenli adaylar:

Denk Partisi

Tunahan KUZU 
Ahmet ERDOĞAN 
Nur İCAR 
Enes SARIAKÇE
Gürcü POLAT 
Doğukan ERGİN 
Ahmet KAYA 
Taha ÇOBAN

Nida Partisi

Nurullah GERDAN 
Alihan UZUN 
Emre ŞAHİN 
Önder DURAN 
Aytaç ALPDOĞU
Leyla ÇAKİR 
Halil KARAASLAN

Yeşil Sol Partisi (GroenLienks)

Nevin ÖZÜTOK 
Serpil ATEŞ 
Ufuk KAHYA 

Partij van de Eenheid Partisi (PvdE)

Zeliha GÜNDEM 
Şener ASLAN 

Demokratlar 66 Partisi (D66)

Hülya KAT 
Nazmi TÜRKKOL 
Meryem ÇİMEN 
Suat KUTLU 
Yasin ELMACİ 
Fatma KOŞER KAYA 

Sosyalist Parti (SP) 

Mahir ALKAYA 
Murat MEMİŞ 

İşçi Partisi (PvdA)

Songül MUTLUER 
Alptekin AKDOĞAN 
Yasin TORUNOĞLU

Hristiyan Demokrat Parti (CDA) 

Mustafa BAL 

Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD)

Dilan YEŞİLGÖZ

Mark Rutte'nin liderliğindeki partinin sandıktan birinci çıkması bekleniyor

Tüm partiler, vatandaşlara sandık başına gitme çağrısında bulunurken, meclisteki partilerin yerinin çok fazla değişmeyeceği bekleniyor. 

Her zaman koalisyon hükümetleriyle yönetilen ülkede, yarınki seçimler sonucunda yine koalisyon hükümeti kurulması öngörülürken, bir partinin hükümet kurabilmesi için parlamentodaki 150 milletvekilinden en az 76'sının desteğini alması gerekiyor. 

Ülkede çeşitli şirketlerin son kamuoyu yoklamalarına göre, sandıktan birinci çıkacak partinin Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), ikinci partinin ise aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğindeki Özgürlük Partisi olması bekleniyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@