banner124
banner112

Hollanda'da konut ipoteği başvurularında artış yaşandı

banner94

Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artışla, 58.500 konut ipotek başvurusu yapıldı. Yeniden yapılandırma sayısı da yüzde 88 arttı.

HOLLANDA 01.11.2021, 12:14
Hollanda'da konut ipoteği başvurularında artış yaşandı
banner119

İpotek Veri Ağı (HDN) şirketinin Pazartesi günü bildirdiğine göre, bu yıl Ekim ayında , ipoteklerini yeniden finanse etmek isteyenlerin çoğunluğu 60 yaş üstü vatandaşlardan oluştu. Bu grubun  içinden 7 bine yakın kişinin ipotek başvurusu yaptığı belirtildi.

HDN'ye göre yaşlılar daha uzun süre evlerinde yaşamaya devam ediyor ve bu da konut piyasasındaki akışı engelliyor.

Toplam ipotek başvuru sayısının sadece bir yıl öncesine göre değil, aynı zamanda önceki yılların seviyesinin de çok üzerinde olduğunu belirten HDN, sadece Mart 2020'de benzer bir tablo sergilendiğini kaydetti.

Konut piyasasına ilk adımını atan yeni alıcı sayısı geçen ay yaklaşık 12 bini buldu. Birkaç yıldır bu sayının sabit olduğunu belirten HDN,  son yıllarda toplam başvuru sayısı oldukça arttığı için yeni başlayanların pazar payının azaldığını belirtti. HDN rakamlarına göre Ekim ayında, yeni başlayanların başvuru sayısı toplam rakamın yüzde 21'ini oluşturdu.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@