banner124
banner112

Hollanda'da çoğu hastaneler acil servis dışında kapılarını kapattı

banner94

Hollanda'da hastaneler kritik olarak belirlenen ameliyat ve bakımların büyük bir bölümünü sağlayamadıklarını açıkladılar.

HOLLANDA 30.12.2020, 12:07 30.12.2020, 12:27
Hollanda'da çoğu hastaneler acil servis dışında kapılarını kapattı
banner119

Hollanda Sağlık Kurumu (NZa), altı hafta içinde verilmesi gereken ameliyat ve bakımların, yüksek korona vakası ve hastanelerdeki personel sıkıntısı nedeniyle artık devam edemeyecek noktaya geldiğini açıkladı. 

Kritik olarak planlanmış ameliyatlar ve programlar arasında, kanser tümörlerinin cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi, böbrek ve kök hücre nakilleri gibi tedavi yöntemleri bulunuyor. Bir NZa sözcüsü De Telegraaf gazetesine yapmış olduğu açıklamada, "Bu tür müdahaleler daha uzun süre ertelenirse, kalıcı sağlık hasarı veya ömür boyu hasar meydana gelmesi olasıdır." dedi.

Hollanda Hastaneler Birliği (NVZ) Başkan yardımcısı David Jongen, NOS'e yapmış olduğu açıklamada, sağlık çalışanları arasında devamsızlık oranının yüksek olduğunu ve bazılarının da koronavirüs yüzünden evde karantinada olduğunu belirtti. Hastanelerin korona dışındaki hizmetlerini daha da azaltmaktan başka bir şey yapamayacaklarını belirten David Jongen, "Örneğin meme kanseri olan kadınların ameliyatlarını erteleme noktasından bir milimetre ötedeyiz. Artık yoğun bakım hastalarına daha iyi bakım sağlamak için orada çalışan insanlara ihtiyacımız var." şeklinde konuştu. 

Sağlık personelleri için kısa vadeli çözümün hükümetin aşılama stratejisinde yattığını düşünen Jongen, "Açıkçası, şu anda tüm sağlık sektöründe bir sorun var. Huzurevlerindeki bakıcıların yakın zamanda aşı sırası almasına sevindim. Ancak hastane personelinin aralarında olmaması anlaşılmaz. Sağlık çalışanlarının yaz mevsimine kadar sıralarının gelmemesi bekleniyor." dedi. "Hükümetin aşı stratejisini ayarlamak için bizi dinlemesini gerçekten umuyorum" diyen Jongen, bu durumun kendilerini incittiğine vurgu yaptı. 

Hollanda Hasta Federasyonu'ndan Dianda Veldman da durumu endişe verici bulduğunu belirterek, "İlk başta uygun şekilde planlanabilen ameliyatlar ertelendi. Daha acil ameliyatların tehlikede olduğunu görünce şok oldum." açıklamasını yaptı. Hastaların kendilerini çok güvensiz hissettiğini belirten Veldman,  hastaneler arası koordinasyonun daha iyi organize edilmesi gerektiğini ifade etti. 

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@