banner124
banner112

Hollanda'da Apne cihazı kullanıcıları sağlık şikayetlerinden Philips'i sorumlu tutuyor

banner94

Uyku apnesine karşı Dreamstation 1 cihazını kullanan, baş ağrısı veya nefes alma sorunları yaşayan ve hatta biri kanser olan 4 kişi, Philips'i sorumlu tuttu.

HOLLANDA 29.10.2021, 12:07
Hollanda'da Apne cihazı kullanıcıları sağlık şikayetlerinden Philips'i sorumlu tutuyor
banner119

Uyku apnesi tedavisinde kullanılan Philips'e ait Dreamstation 1'in dört kullanıcısı, yaşadıkları sağlık şikayetlerinden, üreticiyi sorumlu tuttu. Kullanıcılar, Dreamstation 1 kullanımının sağlık sorunlarına yol açıp açmadığının araştırılmasını talep ediyor.

Bu yıl Haziran ayında Philips, Dreamstation 1'deki ses emici köpükle ilgili sorunlar yaşandığını açıkladı. Aparattaki köpük kısmının parçalanabileceğini ve zararlı gazların açığa çıkabileceğini belirten şirket, kullanıcıların cihazı kullanmaması gerektiği uyarısını yaparak, bir doktora başvurmaları tavsiyesinde bulundu. Philips cihazları toplatacağını da söyledi. Ancak bazı kullanıcılar için makineyi kullanmak, hayati önem taşıyor. 

Kullanıcıların avukatı Mark de Hek, şirkete bir mektupla bu konuda bilgi verdi. De Hek, "Müvekkillerimden bazıları hala cihazı kullanıyor. Güvenli olup olmadığını bilmiyorlar, ama dururlarsa, bütün gün yorgun oluyor, başları ağrıyor ya da işyerinde, arabada uyuyakalıyorlar. Yani her iki kötü sonuç arasında bir seçim yapıyorlar." dedi.

Philips açıkladığı güvenlik uyarısında, diğer şeylerin yanı sıra maskedeki siyah parçacıklarla ilgili şikayetler aldığını dile getirmiş,  kullanıcıların baş ağrısı, öksürük ve göğüste basınç hissi yaşayacakları bildirilmişti.

Philips'in artık sorumluluğu kabul etmesi gerektiğini belirten Avukat De Hek, böylece cihazın kullanımının sonuçlarının ne olduğunun araştırılabileceğini belirtti.  Avukat, bu araştırmanın Philips tarafından yapılıp, masrafının da şirket tarafından karşılanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Philips sözcüsü, sorumluluğun içeriği hakkında yorum yapamayacağını belirtirken, "Bu cihazlarla ilgili güvenlik uyarısını çok ciddiye aldığımızı ve elimizden geleni en iyi şekilde ve mümkün olan en kısa sürede çözmeye kararlı olduğumuzu yinelemek isterim." dedi.

Özellikle uyku apnesi rahatsızlığında kişinin nefes almaya devam etmesini sağlamak için kullanılan Dreamstation 1 cihazları, dünya çapında şimdiye kadar,  50 bini  Hollanda'da olmak üzere, toplamda 3-4 milyon adet satıldı.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (2)
Ali Riza Ucar 1 ay önce
Valla horlamamin kesilmesi icin mecburen kullaniyorum ,hanimda rahat ediyor baska carem yok
Fatih 1 ay önce
Bende yaklasik 3 senedir kullaniyorum bize mektup geldi bu cihazin yehlikeli oldugu ve doktorunuzdan yeni bir cihaz almamiz gerektigi soylendi hastaneyi radik yapacak biseyleri olmadigi cihazi ureten sirketle irtibata gecmemizi cihazi kullanmamamizi soylediler sirkette tekrar hastaneye yonlendiriyor hickimse sorumluluk almiyor hastaneyi tekrar aradiginizda cihazi kullanmaya devam etmemi bi sorun olmayacagi bildirildi.Bende agir uyku hastaligi var cihaza bagimliyim ve bendede bas agrisi ve nefes darligi konsantre olamama sikayetleri basladi durum ne olacak bilemiyoruz
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@