banner124
banner112

Hollanda bugün başta yaşlılar olmak üzere, güçlendirici (booster) aşılara başlıyor

banner94

Hollanda bugün güçlendirici aşı olarak bilinen ‘booster’ aşılarına başlıyor. İlk etapta 80 yaş ve üzeri vatandaşlar aşılanacak.

HOLLANDA 18.11.2021, 10:15 18.11.2021, 10:25
Hollanda bugün başta yaşlılar olmak üzere, güçlendirici (booster) aşılara başlıyor
banner119

Hollanda’da bugün, bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla periyodik olarak uygulanan güçlendirici ek doz aşı olarak bilinen 'booster' aşıları yapılmaya başlanıyor. 

İlk aşılamadan sonra oluşan antikorların, virüsle karşılaşmadıkları takdirde zaman içinde körelmeleri ve savaşmayı unutmalarını engellemek için yapılan güçlendirici aşılar (Booster) ilk etapta 80 yaş ve üzeri vatandaşlara yapılacak.

RIVM tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 740 bin kişiye güçlendirici aşılar için çağrı mektubu gönderildiği belirtildi.

Bugün başlayacak ‘booster’ aşılamasında ilk aşı Den Haag’daki GGD merkezinde yapılacak. Booster aşıları için Moderna veya Pfizer/BioNTech aşıları kullanılacak.

Daha önce hükümet tarafından yapılan açıklamada ‘booster’ aşılamalarına 6 Aralıkta başlanacağı belirtilmişti. Hızla artan pozitif vaka sayılarını değerlendiren hükümet, bu tarihi 19 Kasıma çekti ancak aşılamaya bir gün öncesinden başlamaya karar verildi.

Çağrı mektupları ile ilgili yapılan açıklamada; her gün yaklaşık 55 bin kişiye çağrı mektubu gönderildiği ancak, önceliğin yaşlılara verildiği  belirtildi.

80 yaş ve üzeri vatandaşların yanı sıra yakında bakım kurumlarında bulunan yetişkin sakinlere de destek aşı yapılacağını belirten yetkililer, bu kurumların kendi personeli tarafından kasım ayı sonunda aşılamaya başlayacağını aktardı. Bu gruplardan sonra da sağlık çalışanlarına güçlendirici destek aşısı yapılacak. Tüm bu gruplardan sonra 60  yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına Aralık ayı sonunda başlanacağı, daha sonra da 60 yaş altı vatandaşların aşılanmasına geçileceği tahmin ediliyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@