banner112

Hollanda Başbakanı Rutte: Rusya’ya çok daha sert yaptırımların uygulanması gerekecek

banner94

Başbakan Rutte, bugün yapılacak AB ülkeleri toplantısında Rusya’ya yaptırım kararı çıkacağını ancak, ‘ne kadar ağır’ olacağının henüz net olmadığını açıkladı. 

HOLLANDA 22.02.2022, 12:15 22.02.2022, 12:27
Hollanda Başbakanı Rutte: Rusya’ya çok daha sert yaptırımların uygulanması gerekecek

Bu sabah kısa bir basın açıklaması veren Başbakan Mark Rutte, bugün yapılacak Avrupa Birliği (AB)  ülkeleri dışişleri bakanları toplantısını işaret ederek, “Her halükarda Rusya'ya yaptırım gerekli ama ne kadar ağır olur henüz belli değil” yorumunu yaptı.

Rutte, Rusya'nın doğu Ukrayna'da askeri olarak yeni adımlar attığı ortaya çıkması halinde "çok daha sert yaptırımların uygulanması gerekecek" dedi. 

Gün içerisinde Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra’nın da katılacağı AB dışişleri bakanları toplantısından sonra daha net bir açıklama yapılabileceğini belirten Rutte, “Yaptırım paketi kesinleşir kesinleşmez duyurusunu yapacağız.” şeklinde ifade kullandı.

AB ülkeleri Rusya’ya karşı yaptırım için toplanıyor
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları bugün Paris'te acil toplantıda bir araya gelerek, Rusya'nın Ukrayna'daki hamlesine karşı yaptırımları kabul edecek.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "İndo-Pasifik'te İşbirliği Bakanlar Forumu"na gelişinde gazetecilere açıklama yaptı.

Şu anda önceliklerinin Rusya- Ukrayna meselesi olduğunu belirten Borrell, forumdan sonra gayri resmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı çağrısı yaptığını söyledi.

Borrell, öğleden sonra yapılacak toplantıda Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıması ve Donbas bölgesine "barışı koruma misyonu" adı altında asker göndermesine karşılık AB'nin yaptırım kararının kabul edileceğini bildirdi.

Borrell, "Vereceğimiz karşılık yaptırım şeklinde olacak. Bunun kapsamına bakanlar karar verecek. Ben oy birliğiyle bir karar çıkacağından eminim."dedi.

AB dışında ABD yönetimi ve İngiltere'nin de bugün Rusya'ya karşı yaptırım açıklaması bekleniyor. Batılı ülkeler, Donbas bölgesinin Ukrayna toprağı olduğunu belirterek, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Rusya tarafından ihlal edildiğini dile getiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi dün imzalamış ve buraya asker sevk edilmesi talimatını vermişti.

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, 2014'te Ukrayna topraklarında Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti isminde iki ayrı sözde yönetim oluşturmuştu.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@