banner112

Hollanda Başbakanı Rutte alınan yeni önlemleri açıkladı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo De Jonge saat 19:00'da başlayan basın toplantısında alınan yeni kararları açıkladı.

HOLLANDA 08.03.2021, 19:00 08.03.2021, 20:20
Hollanda Başbakanı Rutte alınan yeni önlemleri açıkladı

Başbakan Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo De Jonge, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemleri kademeli olarak gevşetmeye hazırlandıklarını belirtirken, bazı önlemleri ise Salgın Yönetim Ekibi (OMT)'den gelen tavsiyeler doğrultusunda uzattıklarını açıkladı.

Sokağa çıkma yasağı 30 Mart'a kadar uzatıldı

Başbakan Mark Rutte, 23 Ocak'tan bu yana koronavirüs ile mücadele önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağının 31 Mart sabahına kadar tekrar uzatıldığını açıkladı.

Günlük vaka sayısının yüksek olması nedeniyle sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına sıcak bakmayan Başbakan Rutte, sokağa çıkma yasağı için, "Gerçekten kurtulmak isteyeceğimiz bir önlem olmaya devam ediyor." açıklamasını yaptı.  Hollanda'nın Bilim Kurulu olan Salgın Yönetim Ekibi (OMT)'nin tavsiyelerine uymaya devam edeceklerini söyleyen Rutte, OMT'nin sokağa çıkma yasağını gevşetmemesi için açık bir tavsiye kararı sunduğunu belirtti. 

Seyahat kısıtlaması 15 Nisan'a kadar uzatıldı

Başbakan Mark Rutte, mevcut seyahat kısıtlaması kararını 15 Nisan Perşembe gününe  kadar uzattıklarını açıkladı.  Bu tarihe kadar tüm yurt dışı seyahatlerden kaçınma çağrısı yapan Başbakan Rutte, "Hollanda'da kalın, seyahat etmeyin." açıklamasında bulundu. 

Başbakan Rutte, 23 Mart tarihinde yapacakları basın toplantısında yaklaşan Mayıs tatili için daha makul bir tavsiye kararı açıklamayı ve seyahat kısıtlamasında yumuşama beklediklerini ifade etti. 

İlk doz aşı 1 Temmuz'a kadar isteyen herkese yapılacak

Sağlık Bakanı Hugo De Jonge, basın toplantısının başında yaptığı açıklamada, "Her şey yolunda giderse, önlemlerin çoğuna yazın veda edeceğiz. Her şey beklediğimiz gibi giderse, güzel bir yaz olacak." şeklinde konuştu. 

Özellikle aşı teslimatları söz konusu olduğunda birçok belirsizliğin devam ettiğini vurgulayan Bakan De Jonge, "Tüm aşılar kararlaştırıldığı gibi teslim edilirse, ilk doz aşı 1 Temmuz'da isteyen herkese yapılacak." dedi. 

Mağazalar için 25 metrekareye bir müşteri uygulaması

Başbakan Rutte, daha önce açıklanan işletmelerin ve mağazaların kat başına iki müşteri uygulaması yerine her 25 metrekareye bir müşteri olacak şekilde değiştirildiğini açıkladı. Büyük mertekareye sahip mağazaların tamamında en fazla 50 kişiye yer verileceğini belirten Başbakan Rutte, sosyal mesafe ve maske kuralının tüm mağaza ve işletmelerde devam edeceğini ifade etti.

Değiştirilen diğer önlemler: 

  • Huzurevi sakinleri aşılandıktan sonra, günde en fazla iki ziyaretçi kabul edebilir. 
  • 12 yaşına kadar olan çocuklar tekrar yüzme dersi alabilir.
  • 27 yaş ve üstü yetişkinlerin, dışarıda en fazla dört kişinin olduğu spor tesislerinde egzersiz yapmalarına izin verilecektir.
  • İş seyahatinde olanlar, öğrenciler, yüksek vasıflı göçmenler, korona önlemleri yüzünden birbirinden ayrı kalan çiftler, sevgililer ile kültür ve sanat sektörlerinden olan profesyonellerin Hollanda'ya yeniden girmelerine izin verilecek.
  • İngiltere için uçuş yasağı bu geceden itibaren kaldırılırken, PCR negatif test mecburiyeti devam ediyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@