banner112

Hollanda Başbakanı Rutte alınan yeni kararları açıkladı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo De Jonge saat 19:00'da başlayan basın toplantısında alınan yeni kararları açıkladı.

HOLLANDA 02.02.2021, 19:11 02.02.2021, 20:18
Hollanda Başbakanı Rutte alınan yeni kararları açıkladı

Başbakan Mark Rutte, saat 19:00'da başlayan korona önlemleriyle ilgili basın toplantısının başında, "Korona krizinin heyecan verici ve aynı zamanda belirsiz bir aşamasındayız" dedi. Başbakan Rutte, "Hesaplamalar kaçınılmaz olarak bizi vuracak üçüncü bir dalgayı işaret ediyor. Enfeksiyonların üçte ikisi artık eski varyanttan 1,5 kat daha bulaşıcı olan İngiliz varyantından geliyor." şeklinde konuştu.

İlkokullar ve kreşler 8 Şubat'ta açılıyor

Başbakan Mark Rutte, ilkokulların ve kreşlerin 8 Şubat'ta yüz yüze eğitime başlayacağını ifade ederek, "Genellikle yetişkinler, virüsü çocuklardan değil diğer yetişkinlerden alıyor" dedi. Başbakan ilave tedbirlerin alınacağını belirterek, "Bir çocuğun testi pozitif çıkarsa, tüm sınıf veya grup 5 günlüğüne karantinaya alınacak ve test edilecektir." açıklamasını yaptı. Rutte, orta öğretimin kesinlikle Mart ayı başına kadar açılmayacağını söyledi. 

Sokağa çıkma yasağı için OMT'den yeni tavsiye beklenecek

Başbakan Rutte, sokağa çıkma yasağının 10 Şubat'tan sonra uzatılıp uzatılmayacağına henüz karar verilmediğini söyledi. Başbakan, "Bu basın toplantısından önce bunun hakkında hiçbir şey söyleyemeyeceğimizi biliyorduk, çünkü etkiyle ilgili herhangi bir şeyin söylenmesi en az iki hafta sürüyor" açıklamasını yaptı. Hollanda'nın Bilim Kurulu olan Salgın Yönetim Ekibi (OMT)'den büyük endişeler nedeniyle tekrar tavsiyede bulunmasını istediklerini belirten Başbakan Rutte,  "Bu tavsiyeyi bu haftanın sonunda bekliyoruz. O zaman yeniden bu konu ile ilgili açıklama yapacağız." dedi. 

Mağazalar ve dükkanlar kapıda sipariş teslim etmek şartı ile açılıyor

Başbakan Rutte, 10 Şubat'tan itibaren kapalı bulunan mağazaların ve iş yerlerin telefon veya internet üzerinden alınan siparişleri, müşteriyi içeriye almadan mağaza kapısında teslim etme şartı ile hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. Sosyal mesafeye uyulması gerektiğini anlatan Rutte, kurallara uymayan mağazaların kapatılacağına vurgu yaptı. 

Berberler, kuaförler, güzellik merkezleri, müzeler, tiyatrolar, sinemalar, konser salonları, kumarhaneler, müzik okulları, hayvanat bahçeleri ve eğlence parkları ile spor salonları, yüzme havuzları ve saunalar kapalı kalmaya devam edecek. Yemek endüstrisi ise sadece siparişleri almak için açık kalmaya devam edecek. 

Mevcut korona önlemleri 2 Mart'a kadar uzatılıyor

Başbakan Mark Rutte, mevcut korona önlemlerinin 9 Şubat'tan itibaren üç hafta daha uzatılarak 2 Mart tarihine kadar geçerli olmaya devam edeceğini vurguladı. Başbakan Rutte, 23 Şubat'ta yapacakları basın toplantısında sonraki dönemle ilgili yol haritasının tekrar paylaşacaklarını açıkladı.

Seyahat kısıtlamaları

Hollanda, İngiltere ile hava ve deniz yolu, Güney Afrika ve tüm Güney Amerika ülkeleriyle hava yolu ulaşımını 23 Ocak Cumartesi gece yarısından itibaren durdurmuştu. 

Aynı günden itibaren yurt dışından gelen yolculara negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğuna ek olarak uçuştan en fazla 4 saat önce yapılmış hızlı test ibraz etme zorunluluğu getirilmişti.

Sokağa çıkma yasağı

Ülkede 23 Ocak'ta 21.00 ila 4.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı başlamıştı. 

Yasak saatlerinde işe gidenler ve yemek dağıtımı yapanlar, iş yerlerinden aldıkları belgeyle sokağa çıkabiliyor.

Polis, itfaiye ve ambulans çalışanları, tren, metro, tramvay, otobüs ve taksi sürücüleri, uçak mürettebatı ve kondüktörler, izin belgesi olmaksızın kısıtlamadan muaf tutuluyor.

Hastalık, acil durum, hava yoluyla seyahat, adli işlemler, cenazeye katılma ve evcil hayvan gezdirme gibi nedenlerle sokağa çıkanlar da kısıtlama kapsamında yer almıyor.

Yasağı ihlal edenlere 95 Euro idari para cezası uygulanıyor.

Diğer tedbirler

Cenaze törenlerine katılabilecek kişi sayısı 100'den 50'ye indirilmişti.

Daha önce ev ziyaretlerinde 13 yaşından büyük sadece 2 kişi ağırlanabilirken, 26 Ocak'tan itibaren 13 yaşından büyük sadece bir kişi misafirliğe kabul ediliyor

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@