banner112

Başbakan Rutte, Hollanda siyasetini kaleme alan 18 yaşındaki Türk yazarı makamında ağırladı

banner94

Hollanda’da yaşayan 18 yaşındaki başarılı öğrenci Dilara Bilgiç, demokrasi hakkında 112 sayfalık “kara kutu demokrasi” adlı bir kitap yazdı.

HOLLANDA 18.12.2020, 18:13
Başbakan Rutte, Hollanda siyasetini kaleme alan 18 yaşındaki Türk yazarı makamında ağırladı
banner119

Başarılı öğrencinin Hollanda siyasetindeki problemlerle alakalı yazdığı Hollandaca kitap, Hollanda siyasetinin de dikkatini çekti. Buna göre Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Bilgiç’i Başbakanlık’ta ağırladı.

‘’Başbakan Rutte’in kitabıma ilgi duyması çok hoşuma gitti’’

Camia Haber’e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dilara Bilgiç, Başbakan Rutter’in kitabına ilgi duyup, değer vermesinin çok hoşuma gittiğini belirtirken, aralarında güzel bir konuşma geçtiğini belirtti. Başbakanın kendisine, “Yarın bir gün seni eleştirilen olacaktır, önemli değil. Beni de eleştiren oluyor. Git sor, konuş, eleştiren kişiyi anlamaya çalış.” dediğini de ve bu nasihatın da kendisinin çok hoşuna gittiğinin altını çizdi.

’’İkinci kitapta kendi Hikayemi yazmayı planlıyorum’’

İlk kitabının bu kadar ses getireceğini ummadığını da belirten Bilgiç, “Toplumsal sorunlara ve demokrasi çıkmazlarına çözümler üretim denememe bir ikinci kitap daha eklemeyi düşünüyorum. İkinci kitapta hikâyeyi kendime çevirip, kendi hikâyemi yazmayı planlıyorum. Kitapta farklı kültürlerin buluşmasını ve tanışmasını okuyabileceksiniz.” diye kaydetti.

’’Herkesin kendine ait kaliteli yetenekleri vardır’’

Her zaman, “Yaşadığım topluma kimliğimi nasıl tanıtabilirim ve nasıl katkıda bulunabilirim” gibi sorulara kafa yorduğunu da belirten Bilgiç, Avrupa’daki Türkiye kökenli gençlere de önemli önerilerde bulundu: “Azimli olunursa, buradaki iki kültürün barışık olduğu bir şekilde yaşanabileceğine ve bir çok başarıya imza atılabileceğine inanıyorum. Herkesin kendine ait kaliteli yetenekleri vardır, önemli olan bence o kaliteyi keşfetmek.”

Söz konusu kitapta Dilara Bilgiç, “demokrasimizi nasıl iyileştirebiliriz?”,  “verimliliğini nasıl arttırabiliriz” ve “siyasi sistemimizi nasıl daha adil ve çoğulcu hale getirebiliriz” gibi sorulara cevaplar arıyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Kaynak: Camiahaber

Yorumlar (2)
Özkan Ş. Maraşlıoğlu 11 ay önce
Haberlerinizi okumaya çalışıyorum. Çalışıyorum çünkü kullandığınız cümle yapısı Türkçe, de yok ta ondan. Lütfen biraz daha dikkatli olun. Teşekkür ederim.
Salih demir 11 ay önce
Yorum su.
Para kazanmayi hedef almis.nicin mi..Hollanda'yi ve
Avrupay'yi
Hala tanimamis.
Agzimizla kus tutsak bunlarla
Uyum zorrrrrt zor.
Ya hiristiyan ol yada terk b
Avrupa'.yi..
Okey
Kitap
Deyilmasal
Anlatiyosun
Be kizim..
Akilliol
Ozunu gozuzun adlini kayp ettme
Vad ortu yede yazik
Hacli
Hilalaavasini hal girmuyodun
Slm

Gelişmelerden Haberdar Olun

@